Gastronomi dünyasının Roca Kardeşler olarak tanıdığı, geçtiğimiz aylarda dünyanın en iyi restoranı seçilen İspanyol El Celler de Can Roca’nın sahibi üç kardeş onlar: Joan, Josep ve Jordi Roca.

Joan Roca, Josep Roca, Jordi Roca

Geçen yıl, bir gastronomi turnesi olarak başladıkları keşif seyahatlerini Cooking up a Tribute (Yemeğe Övgü) adında bir belgesel projesine dönüştürdüler. Farklı ülkelerde, farklı yemek ve kültürlerin peşinden koştular. BBVA Contenidos & El Celler de Can Roca işbirliğiyle hayata geçirilen bu gastronomi turnesinde ünlü şefler; 2014’ü Houston, Dallas, Monterrey, Mexico City, Bogota ve Lima şehirlerini ziyaret ederek tamamlayıp 2 bin 700 mekânda, yaklaşık 50 bin tabak yemek hazırladılar. 2015 yılı için ise rotalarını İstanbul, Miami ve Buenos Aires olarak belirlediler. Proje kapsamında 2014-2015 yılı boyunca toplamda 6 ülke ziyaret edilip 100 bin tabak yemek hazırlanmış olacak. cooking up a tribute

Ziyaret ettikleri her ülkenin damak zevkine ithâfen, övgü niteliğinde gerçekleştirilen belgeselin ikinci bölüm teması Türkiye oldu. The Turkish Way (Türk Usulü) adı verilen film, her biri bir kardeş tarafından anlatılan üç bölümden oluşmakta. İlk bölümde, Joan Roca’nın Türk kebapları, sebzeleri ile baharatlarının izini sürdüğü İstanbul, İzmir ve Tire ziyareti anlatılmakta. İkinci bölümde Josep Roca’nın Bozcaada’yı keşfi, üçüncü bölümdeyse  Jordi Roca’nın Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni  ziyareti yer almakta.

Luis González tarafından yönetilen Cooking up a Tribute belgeselinin yapımını da BBVA Contenidos üstlendi. 65.Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapan film, dünyanın belli başlı festivallerinde gösterilmeye hâlâ devam ediyor.  Ayrıca sosyal sorumluluk boyutu da olan bu  gastronomi turnesi sırasında,  ziyaret edilen şehirlerden seçilen ikişer  yetenekli öğrenciye, Roca Kardeşler’in Girona’daki restoranında çalışma imkânı ve burs verilecek.

Üç ünlü şef Türkiye’deki yemek pişirme deneyimlerini içeren keşif turlarından sonra, Girona’daki restoranlarında, iki mutfağın özelliklerini ve kendine özgü lezzetlerini bir araya getiren bir çalışma da yapacaklar.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.