Coco Before Chanel (2009)

Orijinal adıyla Coco avant Chanel, Fransız moda tasarımcısı Coco Chanel’in moda imparatoriçesi olmadan önceki hayatına odaklanıyor ve “Chanel olmadan önce Coco kimdi?” sorusunu cevaplıyor.

Küçük yaşta ailesi tarafından terk edilen Chanel, yalnız bir çocukluk geçirir. Yetimhanede büyüyen genç kız, bir süre sonra oradan da ayrılarak bir kasaba barında gündüzleri terzilik, geceleri ise şarkıcılık yapmaya başlar. Asıl adı Gabrielle olan Chanel, “Coco” lakabını, barda kardeşi ile söylediği bir şarkıdan alır. Günün birinde güzelliği ile Étienne Balsan isimli bir zenginin dikkatini çekince, adamın kendisine olan ilgisini fırsata çeviren Coco, Balsan sayesinde Fransız sosyetesinde yer edinir ve kendi tasarladığı şapkaları çevresindekilerin beğenisine sunar. Kısa sürede popüler olan şapkalar, Coco’nun moda dünyasına sağlam bir giriş yapmasına olanak tanır. Genç kadının hayatının dönüm noktalarından bir diğeri de Arthur Capel adında İngiliz bir iş adamına âşık olmasıdır. Coco’nun yeteneğine ve tasarımlarına inancı sonsuz olan Capel, fırsatını bulduğu her an sevgilisini cesaretlendirerek, işini büyütmesine etki eder. Chanel, artık yavaş yavaş moda dünyasında rüştü ispatlanmış başarılı tasarımcılar arasında yerini almaya başlar.

Anne Fontaine’nin Camille Fontaine ile yazdığı, ardından da yönetmen koltuğuna oturduğu filmde Audrey Tautou başrolde. Prodüksiyon bütçesinin çok üstünde hasılat yapan film, dört BAFTA Ödülü’ne, üç Avrupa Film Ödülü’ne, altı César Ödülü’ne ve “En İyi Kostüm Tasarımı” kategorisinde Oscar’a aday gösterilmiştir.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Anne Fontaine
Oyuncular: Audrey Tautou, Benoît Poelvoorde, Alessandro Nivola

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.