Fransız besteci Georges Bizet’in ünlü operası Carmen, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor. Şubat ayında başlayacak eser için son hazırlıklar tamamlanıyor.

Bizet’nin 4 perdelik opera eseri Carmen, dünya opera tarihinin en önemli eserlerinden. Ana konusu Mérimée’in Carmen adlı kısa romanından alınan eserin Librettosu Meilhac ve Halévy tarafından yazılmış. Prömiyeri 1875 yılında Paris’te, Opera Komik’te sahnelenmiş.

1830 civarlarında İspanya’nın Sevil şehrinde geçen eserin başrolünde, çok güzel ve ateşli bir tabiatı olan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan Carmen vardır. Aşkta tecrübesiz bir asker olan onbaşı Don José’yi kandıran Carmen, Don José’nin, üst rütbedeki subayların emirlerine karşı gelmesine ve askerlikten kaçmasına neden olur. Carmen kendisinden bıkıp boğa güreşçisi Escamillo ile kaçınca da, Don José kıskançlığından Carmen’i öldürür.

8 Şubat Çarşamba günü Ankara Opera Sahnesi’nde, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından  sahneye konacak Carmen, Recep Ayyılmaz’ın rejisiyle sahneleniyor. Operayı Sunay Muratov, Nezih Seçkin ve Alessandro Cedrone dönüşümlü olarak yönetecek. Orkestranın koro şefliğini ise Mustafa Erdoğan ve Lyubomira Aleksandrova yapacak.

Yazar Hakkında

Gözde Bertuğ

İstanbul’da doğdu, orda büyüdü. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra farklı sektörlerde çalıştı, çalışıyor. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflarda gönüllü olarak çalıştı, çalışıyor. Haritalar, notalar, sosyal sorumluluk projeleri, yeni yerler ve yepyeni yüzler en sevdiği şeyler. Sinemaya da bayılıyor, o yüzden burada.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.