Haberler

Cannes’da Jüri Özel Ödülünü Alan ‘’Capernaum’’dan İlk Fragman Geldi

Yönetmen Nadine Labaki’nin Cannes’da 15 dakika ayakta alkışlanan filmi, ‘’Yabancı Dilde En İyi Film’’ kategorisinde Oscar’ın da en güçlü adaylarından biri olarak gösteriliyor.

 

Nadine Labaki’nin bu yıl Cannes’da ‘’Jüri Özel Ödülü’’ alan filmi ‘’Capernaum’’dan yürek burkan ilk fragman yayınlandı. Film aynı zamanda 24 Şubat’ta düzenlenecek olan Oscar gecesinde de ‘’Yabancı Dilde En İyi Film’’ kategorisinin en güçlü adaylarından biri olarak gösteriliyor. 5 yıllık hapis cezasını çeken 12 yaşındaki bir çocuğun kendisini bu dünyaya getirdikleri için ailesine dava açmasını anlatan ‘’Capernaum’’, Nadine Labaki’nin Beyrut’un fakir sokaklarında, mülteciler ve yaşadıkları büyük sıkıntıları gözlemleyerek hayata geçirdiği bir film.

‘’Capernaum’’un Hikayesi

Nadine Labaki, Beyrut’ta zaman zaman dilenci olarak, zaman zaman çok ağır şartlarda, çalışma hayatının tam ortasında gördüğü, resmi olarak hiçbir kaydı olmayan mülteci çocuklardan etkilenerek bu film projesine başlamış ve ‘’Capernaum’’ ile tüm dünyanın ilgisini bu konuya çekmek istemiş. Bu yıl Cannes’da aldığı ‘’Jüri Büyük Ödülü’’ ile de bu amacına ulaşmış durumda. Eleştirmenlerin özellikle filmin ‘’gerçekçiliğine’’ vurgu yapması da yine Labaki’nin oyuncu seçimlerinde yatıyor. Filmin yıldızı Zain Al Rafeea daha önce hiçbir filmde rol almamış. Suriyeli bir mülteci ailenin çocuğu olan Zain, resmi belgeleri tamamlanamadığı için okula gidememiş ve filmin çekimlerinin başladığı sıralarda ailesiyle beraber yoksulluk içinde yaşıyormuş. Daha önce hiç yatakta yatmamış ve hayatı sokaklarda şiddetle ve var olma savaşıyla geçen Zain, filmin gösterdiği başarıdan sonra ailesiyle beraber Norveç’e yerleşti ve şimdi orada okula gitmeye başladı.

Ülkemizde de bu yıl birçok festivalde izleyiciyle buluşan Capernaum 14 Aralık’ta ABD gösterimini yapacak.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz