Korona virüsü sebebiyle pek çok filmin vizyon tarihinin ertelenmesi/iptal edilmesinin ardından bu kez Mulan, Avatar ve Star Wars gibi filmler de ertelendi. Ayrıca listede stüdyo filmleri dışında The French Dispatch, The Last Duel gibi yapımlar da bulunuyor.

avatar 2 korona virüsü vizyon tarihiDaha önce Black Widow ve Tenet gibi 2020 yılının merakla beklenen filmlerinin vizyon tarihleri korona virüsü sebebiyle ertelenmiş ya da iptal edilmişti. Tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam eden korona virüsünün dış pazarları sarsması üzerine bu kez yönetmenliğini Niki Caro’nun yaptığı “Mulan” filminin vizyon tarihi Disney tarafından süresiz şekilde geri çekildi. Başlangıçta 27 Mart’ta vizyona girmesi beklenen film, virüsün Kuzey Amerika’da yayılması üzerine 24 Temmuz’a ve ardından 21 Ağustos’a ertelenmişti. Şimdi ise süresiz şekilde ertelenen Mulan filmi, sonuç olarak toplamda dört kez ertelenmiş oldu.

Öte yandan Disney, Star Wars ve Avatar gibi büyük bütçeli filmlerin vizyon tarihini de salgın sebebiyle 1 yıla kadar erteledi. Normalde çıkış tarihleri 2021, 2023, 2025 ve 2027 olan Avatar‘ın devam filmleri ise birer yıl ertelendi. Serinin ikinci bölümünü oluşturan Avatar 2‘nin 16 Aralık 2022‘de vizyona gireceği açıklandı.

Star Wars üçlemesinin ilk filmi ise 22 Aralık 2023‘te izleyici ile buluşacak. Guillermo del Toro’nun yapımcılığını, Scott Cooper’ın yönetmenliğini üstlendiği korku filmi Antlers, 19 Şubat 2021’e ertelenirken; Agatha Christie’nin romanına dayanan Death on the Nile filmi 23 Ekim‘e ertelendi. Dağıtımını 20th Century Fox’un, yönetmenliğini David Prior’ın üstlendiği The Empty Man filmi ise 4 Aralık’a ertelendi.

Paramount ve Sony Pictures Da Filmlerini Erteledi

Disney’in filmlerini ertelemesinin ardından dağıtım şirketleri Paramount ve Sony Pictures da bünyesindeki filmlerle ilgili benzer bir karar aldı. Bu yıl 23 Aralık’ta vizyona girmesi planlanan, Tom Cruise’un rol aldığı Top Gun: Maverick filmi 2 Temmuz 2021’e ertelendi.  Ayrıca 2017’nin en konuşulan filmlerinden A Quiet Place‘in ikincisi olan A Quiet Place Part II de dağıtımcısı Paramount tarafından 23 Nisan 2021’e ertelendi.

Ayrıca Spider Man serisinin üçüncü filmi olan Spider Man 3 de dağıtımını sağlayan Sony Pictures tarafından 17 Aralık 2021‘ye ertelendi.

Yukarıda sayılan büyük bütçeli stüdyo filmlerinin yanı sıra Wes Anderson ve Ridley Scott gibi yönetmenlerin filmleri de aynı akıbeti yaşadı. Wes Anderson’ın merakla beklenen The French Dispatch filmi süresiz olarak ertelenirken; Ridley Scott’ın oyuncu kadrosuyla göz dolduran filmi The Last Duel‘in vizyon tarihi ise 15 Ekim 2021’e ertelendi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.