Bu yıl 11-15 Ekim tarihleri arasında 4.sü düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali’nin (BIFED) programı belli oldu.

Dünyanın sorunları ve zenginlikleriyle ilgili filmlerin ve her türlü sanat eserinin üretimine ve sunumuna yeni bir neden oluşturmak ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek için çalışmaları ödüllendirmeyi amaçlayan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali, bu yıl da birbirinden güzel film gösterimleriyle festival severler ile buluşacak. Her yıl yönetmenlerin, filmseverlerin ve doğa savunucularının buluşma noktası olan BIFED; bu yıl Çin, Tayvan, Kenya, Avusturya, Hırvatistan, Avustralya ve Şili’den filmlere ev sahipliği yapacak. Rekor katılımla 70 ülkeden 330 belgesel filmin başvurduğu festivalin açılış filmi ise İsveç, Almanya ve Finlandiya ortak yapımı, yönetmenliğini Joakim Demmer’in yaptığı “Ölü Eşekler Sırtlanlardan Korkmaz”.  Etiyopya hükümetinin ülkenin tarıma elverişli milyonlarca hektar toprağını yabancı yatırımcılara kiralamasını anlatan film aynı zamanda yarışma kategorisinde de yer alıyor.

4’ncüsü düzenlenen festivalin her yıl olduğu gibi bu yıl da dikkat çeken noktalarından biri de kadın yönetmenlerin festivale gösterdikleri ilgi. “Kendi ülkelerinin sorunlarıyla ilgilenen” yönetmenlere ağırlık verilerek seçilen filmler arasında Türkiye’den ana yarışma kategorisinde Nejla Demirci’den Yüzleşme ve Mert Gökalp’in filmi Lüfer, GAIA Öğrenci Ödülleri’nde yarışacak olan Nesime Karateke’nin  Başka filmi yer alacak.

Eduardo Quiroz’un İlkel Kaplumbağa‘sının, Rossella Anitori’nin yönetmenliğini yaptığı Arıların Zamanı filmlerinin de yer aldığı festival programında gösterimler ise ücretsiz.

Gösterimleri Salhane ve Halk Eğitim Merkezi‘nde yapılacak olan festivalin ayrıntılı programına ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.