Beton duvarlar arasında bir çiçek açtı
Siz kahramanısınız çelik dişliler arasında direnen insanlığın

Erdem Bayazıt

 

The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared (2013)

The Hundred-Year-Old Man Who Climbed Out of the Window and Disappeared (2013), Felix Herngren’in yönettiği İsveç-Fransa-Almanya ortak yapımı komedi filmidir. Jonas Jonasson’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film 64. Berlin Film Festivali’nde Berlinale Special Gala özel gösterimine sunulmuştur.

Ana karakterimiz Allan Karlsson’ın huzurevindeki tek ve en yakın arkadaşı olan kedisinin ölümü üzerine olaylar gelişir ve sonrasında yaşananlar, hayata tekrar başlamak için asla geç olmadığını bizlere gösterir. Allan, yüzüncü yaş gününde kaldığı odanın camını açar ve filmin adında da yazdığı gibi ortadan kaybolur. Küçüklüğünden beri patlayıcılara ilgisi olan Allan, kedisini öldüren tilkiyi bir dinamit kullanarak patlatmayı başarır. Bu olayla birlikte Allan’ın geçmiş yaşantısıyla bağlantı kurmaya başlarız. Film, izleyenlere umuda dair birçok şey katacaktır.

 

I am Sam (2001)

2001 yapımı Jessie Nelson imzalı I am Sam, 21. yüzyılın başında sinema dünyasında büyük etki yarattı. Sean Penn’in canlandırdığı başroldeki Sam karakteri, Starbucks’ta barista olarak çalışan zihinsel engelli bir babadır. Yedi yaşına kadar kızını yetiştirmek için çalışan Sam kızına yeterli olamamaya başlar ve Sam kızıyla yaşamaya devam etmek için büyük engellerin üstesinden gelmek zorunda kalır. Film boyunca Sam’in sahip olduğu en büyük silahı umudu ve kızına olan inancıdır. En iyi erkek oyuncu dalında Sean Penn’e Oscar kazandıran film sizin de hayata dair umudunuzu tazeleyecektir.

 

Ozan Kayhan

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.