Bu yıl 52.si gerçekleştirilecek olan Chicago Uluslararası Film Festivali,13 Ekim 2016 tarihinde başlayıp 27 Ekim 2016 tarihine kadar sürecek.

posterciff

Kuzey Amerika’nın en eski film festivali Chicago Uluslararası Film Festivali; Cinema/Chicago ortak organizasyonu ile film yapımcısı ve grafik sanatçısı Michael Kutza tarafından Hollywood filmlerine alternatif olarak şehir tiyatrolarında 1964 yılında kurulmuştur.

Festival 1965 yılında Amerikan sinemasına katkılarından dolayı onur duyulan Kral Vidor, Bette Davis ve Stanley Kramer ile Carnegie Tiyatrosu’nda açıldı. O günden beri festival, dünyaca ünlü bir olay haline gelmiştir. Yıllar geçtikçe daha geniş kitlelere ulaşan festival; François Truffaut, Orson Welles, Sophia Loren, Rainer Werner Fassbinder, Satyajit Ray, Howard Hawks, George Cukor, Spike Lee, Lucino Visconti, Faye Dunaway, Clint Eastwood, Steven Spielberg, Quentin Tarantino, Sidney Poitier, Patrice Chéreau, Ron Howard, J.A. Bayona, Viola Davis, Bruce Dern ve Kevin Kline gibi isimlerin uluslararası alanda onur ödülü almalarını sağlamıştır.

Chicago Film Festivali, uluslararası sinemada en iyileri takip ederek, başarılı olan yapımları dünyaya duyurmada önemli bir görev sağlamıştır. Yeni yeteneklerin dünyaya açılmalarına katkıda bulunmuştur. Ayrıca festival; Martin Scorsese, Wim Wenders, Bertrand Tavernier, Margarethe von Trotta ve Krzysztof Kieslowsk gibi isimleri tanımamızı sağlamıştır.

13 Ekim‘de başlayacak olan festivalde 300’e yakın film yer alacak olup, açılışı; başrollerini Ryan Goling ve Emma Stone’un paylaştığı Oscar Ödülleri’nde şimdiden güçlü bir yapım olarak adını duyuracağı tahmin edilen La La Land yapacak.

best-movies-this-fall-winter-la-la-land-dec-2

 

Festival’de yer alacak tüm film bilgilerine ve festival takvimine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.