Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nden kısa festival filmi paylaşıldı.

4-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, Pedro Almodóvar’ın filmi Acı ve Zafer’i ile açılan festival, Bizim için Şampiyon’un gösterimiyle kapandı. Ayvalıklıların yoğun ilgi gösterdiği kapanış törenine oyuncular Farah Zeynep Abdullah, Ekin Koç, yönetmen Ahmet Katıksız, yapımcı Yamaç Okur’un yanı sıra Bizim İçin Şampiyon filminin esinlendiği gerçek hikayenin kahramanı Ayvalıklı Atman ailesinden Zeynep Atman da katıldı.

6 bölümde 34 ülkeden 59 film gösterildi, yerli ve yabancı 250’ye yakın konuk ağırlandı. Festivalin izleyici sayısı geçen yıla göre yüzde 30 artarak 7.000 kişiye ulaştı. Ayvalıklılar ve festival için Ayvalık’a gelenler sezon boyu konuşulacak filmleri izleme imkanı buldu.

4 Ekim’deki açılış gecesinde KAV Yılın Yönetmeni Ödülü’nü Kız Kardeşler filmiyle Emin Alper aldı. Festival programında da gösterilen Kız Kardeşler’in oyuncuları Ece Yüksel, Helin KandemirKayhan Açıkgöz, yapımcı Nadir Öperli ve filmin ödüllü müziklerini yapan Giorgos Papaioannou da Emin Alper’le birlikte seyircilerle buluştu.

Festivalde bu yıl ilk kez bir de sergi düzenlendi. Antonio Cosentino’nun festival için hazırladığı Ellerin Havada Keşke Hep Öyle Kalsa başlıklı resim sergisi yoğun ilgi gördü. Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler seçkisine eşlik eden Nasıl İzliyorlar? ve Nasıl Yapıyorlar? başlıklı iki panelin yanı sıra Yunanistan ve Türkiye için düzenlenen Ortak Gelecek bölümü dahilinde İklim Krizi Geleceğimizi Nasıl Etkileyecek? bir panel ve 60’ların Düşleri Buhar mı Oldu? seçkiyle birlikte bir konuşma vardı. Ayrıca sinema yazarı Nick James’le sinema yazarı Yeşim Tabak, Filmleri Yeniden Yazmak başlığı altında sohbet ettiler.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=ojmqIt5yVzY[/embedyt]

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.