İstanbul Modern, Artists’ Film International 2017 programına yer verdiği sergi ile farklı coğrafyalardan yedi sanatçı ve sanatçı grubunun çalışmalarına ev sahipliği yapacak. 8 Mart tarihinde açılacak sergide bulunan eserler, programın 10’uncu yılına özel olarak “işbirliği” kavramına odaklanıyor.

İstanbul Modern, hareketli görüntüye odaklanan ve dünyanın dört bir yanından sanatçıların video, animasyon ve kısa filmlerini İstanbul’a taşıyan Artists’ Film International programına kısa süreli sergiler alanında yer veriyor. Sergi kapsamında video sanatı ve sanatçı filmleri hakkında söyleşi ve sunumlar da düzenleniyor. Sergideki videolar Artists’ Film International’ın 10. yılına özel olarak “işbirliği” konusuna odaklanıyor ve farklı türdeki işbirliklerinin sanatsal üretim sürecindeki yansımalarının yanı sıra bir kavram olarak “işbirliğinin” dönüştürücü etkisini el alıyor. Programa bu yıl İstanbul Modern’in davetiyle Diyarbakır’da yaşayıp çalışan sanatçı Cengiz Tekin katılıyor. Tekin’in “Cennetten Hemen Önce” adlı videosu 2017 yılı içinde sadece İstanbul Modern’de değil, programın uluslararası ortaklarında da gösteriliyor.

Londra’nın köklü sanat kurumu Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlayan Artists’ Film International farklı coğrafyalardan 16 sanat kurumunun ortaklığıyla devam ediyor. Ortaklar video sanatıyla ilgili bilgi ve araştırmalarını birbirleriyle paylaşıyor ve her yıl belirli bir tema çerçevesinde ülkelerinden bir sanatçı ve çalışmasını seçerek programa katılıyor. Böylece oluşan ortak seçki, her bir kurum tarafından yürütülen küratöryel çalışma sonucu gösterimler ya da sergilerle izleyiciye sunuluyor. İstanbul Modern, geçmiş yıllarda programa Ali Kazma, İnci Eviner, Ergin Çavuşoğlu, Sefer Memişoğlu, Bengü Karaduman, Burak Delier, Vahap Avşar ve
Zeyno Pekünlü’nün videolarıyla katılmıştı.

Artists’ Film International 10. yılı kutlamaları kapsamında mayıs ayındaki 57. Venedik Bienali açılış günlerinde özel bir buluşma ve panel de düzenliyor. Programda, önceki yıllarda ortak kurumlar tarafından önerilen sanatçılardan bir seçkinin gösterimi de planlanıyor.

Sergi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.