NASA tarafından daha önce hiç yayınlanmış kayıtlar, yönetmen Todd Douglas Miller’ın elinde dijital olarak yenilendi ve belgesel haline getirildi.

Neil Armstrong’un aya ilk adımını attığı 1969 yılından tam 50 yıl sonra NASA tarafından daha önce hiç yayınlamamış ses ve video kayıtları günümüz teknolojisi ile yenilendi ve bir belgesel haline geldi. Sundance Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ‘’Apollo 11’’ yönetmen Todd Douglas Miller ve ekibinin uzun uğraşlar sonucunda NASA kayıtlarını dijital olarak yenilemesiyle oluşmuş. Miller ve ekibi kısa bir süre önce keşfedilen 11.000 saatlik ses kayıtları ve daha önce hiç yayınlanmamış görüntülerin birleştirilmesi ile yapılan ‘’Apollo 11’’ aynı zamanda yıllardır anlatılagelen komplo teorilerine de son vermeyi amaçlıyor.

Aya ilk ayak basan insanlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in yeni görüntülerinin de izleyici ile buluşacağı ‘’Apollo 11’’, insanlık tarihi açısından büyük öneme sahip olayı; astronotlar, NASA yer kontrol merkezi ve dünyadaki milyonlarca izleyicinin bakış açılarıyla anlatıyor.

‘’Apollo 11’’ ilk gösterimini bu yıl Sundance Film Festivali’nde yaparken, belgeselin dünyadaki dağıtım hakları ‘’Indie’’ türü filmlerin dağıtımcısı Neon tarafından alındı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.