Haberler

Ankara Engelsiz Film Festivali Başlıyor

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Ankara Engelsiz Filmler Festivali, dördüncü yılında tüm sinemaseverleri Türkiye ve dünya sinemasının ses getiren filmleri, önemli oyuncuları ve yönetmenleri ile buluşturmaya devam ediyor.

ank

2013’ten beri tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini görme, işitme ve ortopedik engelli seyircilerin erişimine uygun olarak sunan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, Türkiye’deki en kapsamlı festival olarak yoluna devam ediyor. Festival bu sene de Türkiye sinemasının en yenilerinden klasiklerine, dünya sinemasının ödüllü filmlerinden kısa filmlere, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşilerden atölye çalışmalarına dopdolu bir programı seyircilerinin beğenisine sunuyor.

Kültürel Yaşama Eşit Katılım 
Engeli olan-olmayan herkesin bir arada film izleyebildiği Türkiye’deki tek film festivali olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, tüm filmlerini göremeyenler için sesli betimleme,duyamayanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösteriyor. Festival’de yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler, atölye çalışmaları işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştiriliyor.  Açılış ve ödül törenlerinin ise işaret dili çevirisinin yanı sıra sesli betimleme yapılıyor. Tüm Festival mekanları ortopedik engelli sinemaseverler için erişilebilir olanlardan seçiliyor.

Festival, böylece “bir arada film izleme” deneyimini mümkün kılarak, tüm bireylerin kültürel yaşama eşit katılımına imkan veriyor.

Kim Nasıl İzleyecek?
Festival’de görme engelli sinemaseverler, Festival stantlarından edinecekleri kulaklıklarla filmleri Türkçe ya da Türkçe dublajlı ve sesli betimlemeli olarak takip edebilecekler. İşitme engelli seyirciler ayrıntılı Türkçe altyazı ve filmin sağ alt köşesine yerleştirilen işaret dili çevirisi ile; engeli olmayanlar ise orijinal sesleri ile filmleri izleyebilecekler.

Filmlerin erişilebilirlik uygulamaları, 2013’ten beri Sesli Betimleme Derneği tarafından gerçekleştiriliyor.

Türkiye ve Dünya Sinemasının En İyileri Erişilebilir Olarak Seyircilerle Buluşuyor 
Festival’de bu sene uzun, kısa ve belgesel 26 film; “Engelsiz Yarışma”, “Türkiye Sineması”, “Dünyadan”, “Engel Tanımayan Filmler”, “Uzun Lafın Kısası”, “Çocuklar İçin”, “Sinema Tarihinden” ve “Otizm Dostu Gösterim” tematik başlıkları altında sinemaseverlerle buluşuyor.

Söyleşiler İşaret Dili Çevirmeni Eşliğinde 
Seyirciler, Ankara Engelsiz Filmler Festivali boyunca gerçekleştirilecek söyleşilerde, filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleriyle bir araya gelecekler. İşaret dili çevirmenleri eşliğinde yapılacak söyleşiler sırasında seyirciler film ekiplerine izledikleri filmlerle ilgili merak ettikleri soruları sorma fırsatı bulacaklar.

Her Yaştan Sinemasever İçin Sinema Atölyeleri ve Sergi 
Engeli olan sinemaseverlerin sinema alanında bilgi ve becerilerini geliştirmek ve sinemasal üretimlerini teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen atölye çalışmaları bu sene de devam ediyor. Festival kapsamında işitme engelli çocuklarla bir canlandırma atölyesi, işitme ve görme engelli her yaştan sinemasever için ise senaryo atölyesi gerçekleştirilecek.

Festival, bu sene yan etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor. Türkiye ve İsveç’ten farklı yaş ve engel gruplarındaki toplam 22 bireyin portrelerine ve hikayelerine yer veren AccessAbility – Erişiyorsam Varım! Fotoğraf Sergisi, festival boyunca ziyaret edilebilecek.

Gösterimler Goethe Institut Ankara ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda 
Bu sene Festival’e Goethe Institut Ankara ile Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ev sahipliği yapıyor. Her ikisi de ortopedik engelli sinemaseverlerin erişimine uygun olan mekanlardan Goethe Institut Ankara, yenilenmiş binasını Nisan ayı başında açtı. Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ise 81 yıl boyunca cezaevi olarak kullanıldıktan sonra 2011’de müze ve kültür sanat merkezine dönüştürülmüştü.

 

Tüm Gösterim ve Etkinlikler Ücretsiz  
Ankara Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye Festival’in adresinden ulaşabilir, Facebook ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

 

Betigül Küçük
1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Yorum yaz