Haberler

Altyazı Dergisi ile Film Sohbeti: Yoğun Şimdinin İçinde 68 Hareketi

Altyazı Dergisi ile Film Sohbeti: Yoğun Şimdinin İçinde 68 Hareketi

Altyazı Dergisi, João Moreira Salles’in Yoğun Şimdinin İçinde adlı makale-filminden yola çıkarak “Yoğun Şimdinin İçinde 68 Hareketi”  başlığıyla sinemaseverleri keyifli bir film sohbetine davet ediyor. Etkinlik 28 Eylül Cuma günü, Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek.

50 Yıl Sonra 1968’e Nasıl Bakmalı? 

1968 kapitalist döngünün kırıldığı, fabrikalarda işler durdurulurken öğrencilerin de işçilerle yan yana durmaya çabaladıkları benzersiz bir an olarak mı görülmeli?  Yoksa bugünün mücadelelerinde yankısını bulan bir ilham havuzu olarak mı ele alınmalı? 50 yıl sonra 1968’e nasıl bakmalı sorusundan hareketle Brezilyalı yönetmen João Moreira Salles’in Yoğun Şimdinin İçinde adlı makale-filminden yola çıkılarak 1968’e yoğun bir şimdinin içinden bakılmaya çalışılacak.

68’den Bugüne, Yarına

2017 yapımı Moreira Salles imzalı filmde, yönetmenin annesinin 1966’da Çin’in kültür devrimi gerçekleşirken yaptığı çekimlerden hareketle geçmişe bakılıyor, imajların anlamını tartışılıyor, Mayıs 1968’in Paris’ine, Prag Baharı’na, Brezilya’ya bir bakış sunuluyor. Altyazı Dergisinden Senem Aytaç, yönetmen ve sinema yazarı Zeynep Dadak ve akademisyen Begüm Özden Fırat’ın katılımıyla filmin gösteriminin ardından gerçekleşecek sohbette filmin analizinden 68’in mirasına uzanılmaya çalışılacak.

68 ruhuna dokunmak, onu sinema üzerinden tartışmak isteyenler için etkinlik 28 Eylül Cuma günü saat 19:30’da, Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirilecek. Biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

Ekin Taneri
1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz