22. Adana Altın Koza Film Festivali’nin merakla beklenen ulusal yarışma filmleri açıklandı. Hayli çekişmeli geçeceğe benzeyen yarışmada ‘Abluka’, ‘Sarmaşık’, Anayurdu’, ‘Saklı’, ‘Kar Korsanları’, ‘Nefesim Kesilene Kadar’ gibi uluslararası festival karnesi iyi olan iddialı filmler dikkat çekiyor. Yarımada yer alan 15 filmden dördü dünya, sekizi ise Türkiye prömiyerini Adana’da yapacak.
ABLUKA

Abluka

14 – 20 Eylül tarihleri arasında yapılacak 22. Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri belli oldu. Sinema dünyasının heyecanla beklediği yarışmaya başvuran 58 eserden 15’i jüri önüne çıkmaya hak kazandı.

Bu yılki yarışmanın hayli çekişmeli geçmesi bekleniyor. Zira finale kalan filmlerin çoğu çeşitli uluslararası festivalde yarışma başarısı gösteren iddialı filmler…
Abluka – Emin Alper
Anayurdu – Senem Tüzen
Çalsın Sazlar – Nesli Çölgeçen
Dolanma – Tunç Davut
Eksik – Barış Atay
Gece – Erden Kıral
Kar Korsanları – Faruk Hacıhafızoğlu
Kasap Havası – Çiğdem Sezgin
Misafir – Mehmet Eryılmaz
Nefesim Kesilene Kadar – Emine Emel Balcı
Saklı – Selim Evci
Sarmaşık – Tolga Karaçelik
Toz Bezi – Ahu Öztürk
Yarım – Çağıl Nurhak Aydoğdu Kılıç
Yemekteydik ve Karar Verdim – Görkem Yeltan

Altın Koza Film Festivali’nin dünyaca tanınan bir organizasyon haline gelmesi ve Türk sinemasının büyüyüp gelişmesi için çaba harcamaya devam edeceklerini belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Festivalimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın gördüğü ilgi her yıl daha da artıyor. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türk sinemasının gelişmesi için destek vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

En iyi film seçilecek yapıma 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacağı yarışmada, finalist filmlerden dördünün dünya prömiyeri, sekizinin ise Türkiye prömiyeri Adana’da yapılacak. Yarışmanın ödülleri, 19 Eylül Cumartesi gecesi gerçekleştirilecek ödül töreninde belli olacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.