Saraybosna’da doğan ödüllü yönetmen ve senarist Aida Begic Bırakma Beni filmi ile geçtiğimiz günlerde Pingyoa Uluslararası Film Festivali’nde görücüye çıktı ve “İzleyici Tercihi – Popüler Ödüller” kategorisinde “En İyi Film” ödülüne layık görüldü.

54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde prömiyerini yapan filmin Boğaziçi Film Festivali’nde de galası yapılacak. Begic aynı zamanda uluslararası uzun metraj film kategorisinin jüri başkanı.

Sekiz mülteci çocuğun hayatını anlatan ve Türkiye’de geçen bu hikaye ile yönetmenin hedefinde Dubai, Cannes, Berlin ve Venedik gibi önemli film festivalleri var.

Daha önce Unutma Beni İstanbul filminin çekimleri için Türkiye’yi seçen yönetmen Aida Begic

“Bu yıl da Bırakma Beni filmi ile tekrar Türkiye’deyim. Burası benim evim gibi oldu ve hiç yabancılık çekmiyorum. Sık sık Türkiye’ye geliyorum.”

diyerek bu coğrafya ile kurduğu bağı özetledi. Beni Bırakma filminde iki yıl süren ön hazırlık ve 13 farklı ülke vatandaşı ekip ile Suriyeli sekiz mülteci çocuğun hayatından kesitleri beyaz perdeye aktaran Aida Begic, sanatın birleştirici ve köprü kurucu yönünü vurguladı.

Beşir Derneği’nin yürüttüğü kapsamlı bir proje olan “Yetim Projesi” çerçevesinde çekilen filmin başarısını

“Çocukların dünyası üzerine kurulu bir film. Sadece onların dünyasını ve bakış açılarını yansıtıyor. Bu nedenle film sadece dram değil, her durumda umut ve sevginin çocuklar tarafından nasıl yeşertildiğinin bir yansıması”

diyerek özetleyen Begic, filmin vizyona girdikten sonra seyirciden de tam not alacağından emin. Uluslararası toplum tarafından görülmeyen ve/veya görmezden gelinen önemli bir konu hakkında farkındalık yaratmayı hedefleyen filmin geliri Beşir Derneği aracılığıyla yetim çocuklar yararına kullanılacak.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.