Haberler

90’ların Aktivistlerinden Duygusal Bir Hikaye: 120 Beats Per Minute

90'ların Aktivistlerinden Duygusal Bir Hikaye: 120 Beats Per Minute

Cannes Film Festivalinde Juri Özel Ödülünü kucaklayan 120 Beats Per Minute, 29 Aralık’ta Başka Sinema’da… 

Planetarium(2016) ile dikkatleri üzerine çeken yönetmen Robin Campillo’nun, kendi hayat deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı ve yönettiği 120 Beats Per Minute sonunda ülkemizde de beyaz perde ile buluşuyor. Nahuel Pérez BiscayartArnaud ValoisAdèle Haenel gibi genç oyuncularla birlikte çalışan Campillo, gerçek hikayelerden esinlenerek oluşturduğu bu öyküde olabildiğince doğal karakterler oluşturmaya çalışmış. Film, 90’ların görünmez savaşı AIDS ile mücadele eden ACT-UP grubunu anlatıyor.

ACT-UP Paris, 1990’ların başında sayısız hayatı karartan ve sonlandıran AIDS’e karşı dünyanın her yerinde oluşturulan sivil örgütlerden biridir. Nathan Sean, Sophie ve Jeremie önderliğinde bu epidemiye karşı toplumun duyarsızlığı, bilgisizliği ve ilaç şirketlerinin çıkarcılığıyla savaşan gruba yeni katılanlardandır. İnsanları bilinçlendirmek için ACT-UP Paris ile verdiği mücadelede Sean’ın hayatına girmesiyle, onun için her şey kökünden değişecektir.

Filmin trailer’ı ve afişi aşağıda.

Çisel Bozar
1993 doğumlu ve Kadıköylü. Kimya ile geçen lisans hayatını diplomayı aldığı an terk etti. Şu an Kadir Has Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon yüksek lisans yapıyor. Yazar ve çeker. Angelopoulos'u çok sever.

Yorum yaz