Uluslararası Cannes Film Festivali’nin 72. senesinin açılışı Louis Lumière Oditoryumunda Charlotte Gainsbourg ve Javier Bardem’in sunumu eşliğinde, kutlama ve gösterimlerle gerçekleşti.

Açılış töreni Agnès Varda’nın en son filminden bir alıntı ile başlıyor. “Film yapımcısının kabusu, salonda hiç kimsenin olmamasıdır.” Festivalin ve sinemanın bu isme duyduğu saygı sadece festivalin afişinde kalmayıp aynı zamanda açılış gecesinin ruhuna da yansıtıldı.
Sinema aslında salonun kendisi, adeta birlikte gösterime çıkıyorlar. Kolektif, grup, insan sıcaklığı. Cannes Festivali’nde bazen gösterim salonu o denli muhteşem ki, filmin kendisi etrafa bakmaya başlıyor.” cümleleri eşliğinde açılışa katılan tören düzenleyicisi Edouard Baer, Aurélien Noel eşliğinde sahnedeydi.
Kelly Reichardt, Elle Fanning, Maimouna N’Diaye, Alice Rohrwacher, Enki Bilal, Robin Campillo, Yorgos Lanthimos ve Pawel Pawlikowski’den oluşan Uzun Metraj Film Jürisinin başında ise direktör Alejandro Gonzalez Iñárritu yer alıyor. Tüm jüri üyelerinin adına konuşan Oscar ödüllü direktör, sinemanın toplumsal bir deneyim olarak öneminden ve 2019’un hazinelerini keşfedecek olmanın özlem, tutku ve heyecanından bahsetti. Diğer jüri üyeleri ile birlikte, film yapımcılarının yarışmaya olan bağlılığını takdir ederek, yargılama değil, “mücevherleri bulma” görevini üstleneceklerini belirtti.
Jim Jarmusch’un yarışmaya geri dönüşünün simgesi ilk filmi “The Dead Do Not Die”, mükemmel ekibi Bill Murray, Adam Driver, Tilda Swinton, Chloë Sevigny, Selena Gomez, Sara Driver ve Luka Sabbat eşliğinde tören sonrası oditoryumda gösterildi.
12 günlük gösterim, etkinlik programı ve sinema yazıları için takipte kalın.
Berrak Damlacık

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.