Haberler

7. Kayseri Film Festivali Başlıyor!

Talas Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle, Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından ve Kadir Turna direktörlüğünde gerçekleşecek olan Kayseri Film Festivali sinemadan aldığı ilhamla 7. kez sinemaseverlerle buluşacak.

Güçlü bir seçkiyle izleyici karşısına çıkacak festivalin direktörü Kadir Turna basın toplantısında, kısa kurmaca ve belgesel film dalında kendi rekorlarını kırdıklarını dile getirdi. Ulusal uzun metraj yarışma dalında festivalin ikinci senesinde olmasına rağmen 25 uzun metraj filmin başvurmasının festival için gurur verici olduğunun üzerinde durdu. Sinema emekçilerine daha fazla destek vermeye gayret gösterdiklerini ifade eden Turna, festivale kıymet verip başvuru yapan tüm film sahiplerine ve festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini sundu. Turna sözlerine şöyle devam etti; “Her sene iyi niyet ve güzel hayaller ile çalışmaya başlayan bir ekibiz.  Gerçekler kadar hayallere de saygı duyan bir festivaliz. Sinema gerçekleri anlattığı gibi, hayallerimizi de süslemektedir.

Festivalin Mottosu “Sinema Düşleri Gerçek Gerçekleri Düş Yapar…”

Festival ekibi bu sene slogan olarak, sinemaseverlere sinemanın büyülü etkisini hissettireceğini düşündüğü “Sinema Düşleri Gerçek Gerçekleri Düş Yapar…” sözünü seçti. Kayserili sinemaseverlere bol bol hayal kurabilecekleri filmlerin, atölyelerin, sergilerin, söyleşilerin ve panellerin olduğu sinema dolu 4 gün hazırladı.

10 Film Altın Çınar İçin Yarışıyor

Bu yılın önemli yerli yapımlarının bir araya geldiği, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda  yirmi film Altın Çınar ödülü için yarışacak. Yapımcı, yönetmen ve senarist Abdullah Oğuz’un başkan olduğu ve oyuncu İpek Tuzcuoğlu, oyuncu, senarist, yönetmen Görkem Yeltan, kurgu yönetmeni Mustafa Preşeva ile görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi yılın en iyi yerli filmini seçecek. Festivalde bu yıl 10 film jüri karşısına çıkacak ve Burak Çevik’in Aidiyet, Murat Pay’ın Dilsiz, Seyid Çolak’ın “Kapan”, Eylem Kaftan’ın “Kovan”, Serhat Karaaslan’ın “Görülmüştür”, Olgun Özdemir’in “Kızım Gibi Kokuyorsun”, Kıvanç Sezer’in “Küçük Şeyler”, Maryna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er’in “Omar ve Biz”, Can Evrenol’un “Peri” ve Ali Vatansever’in “Saf” filmleri yarışacak.

Sinema yazarı Burçak Evren, sinema yazarı Coşkun Çokyiğit ve sinema yazarı Fırat Sayıcı’dan oluşan SİYAD Jürisi ise 10 film arasından “Sinema Yazarları Derneği (SİYAD)” ödülünü belirleyecek.

Ödül İçin Yarışacak Filmlerin Listesi 

Serhat Karaaslan – Görülmüştür

Kıvanç Sezer – Küçük Şeyler

Burak Çevik-Aidiyet

Eylem Kaftan – Kovan

Seyit Çolak – Kapan

Maryna ER Gorbach & Mehmet Bahadır Er – Omar ve Biz

Murat Pay-Dilsiz

Can Evrenol – Peri Ağzı Olmayan Kız 

Olgun Özdemir- Kızım Gibi Kokuyorsun

Ali Vatansever – Saf

Yönetmen Ertuğrul Karslıoğlu, Yönetmen – Müjgan Taner ve Akademisyen- Yönetmen Musa Ak’dan oluşan jüri, Ulusal Kısa Belgesel Film Yarışması için; Kıvılcım Akay’ın Amina, Nuray Kayacan’ın Ardında Kalanlar, Yasin Semiz’in Asfaltın Altında Dereler Var, Burcu Esenç’in Bir Rüya Gördüm, Furkan Ruşen’in Gökdelenlerin Gölgesinde Yaşamak, Abdülgafur Şahin’in Kudüsün Işıkları, Sinan Bal’ın Olmaz Dediler Oldu, Evrim İnci’nin Paradoks Bir Koşu, Bedran Güzel’in Sezen Sokakta ve Ebru Çakırkaya’nın Son Kabileler filmlerini değerlendirecekler.

Semir Aslanyürek’ Ustaya Saygı

Festivalde yer alan Ustaya Saygı bölümünde “Semir Aslanyürek”e duyulan saygı ve sevgi dolayısıyla “Kaos” ve “7 Avlu” filmlerinin gösterimi yapılacak. Engelsiz Sinema bölümünde ise Özhan Eren’in “Son Mektup” ile Murat Saraçoğlu ve Özhan Eren’in yönetmenliğindeki “120” filminin gösterimi yapılacak. Çocuk sinemaseverlerin de unutulmayacağı festivalde kimsesiz çocuklar için “Kral Şakir Korsanlar Diyarı” filminin özel gösterimi yapılacak.

Festival Sohbetleri ve Masterclass’lar

Festivalde film gösterimlerinin yanı sıra söyleşi ve paneller de gerçekleştirilecek. “Yeşilçam Sohbetleri” adı altında usta oyuncular “Yusuf Sezgin” ve “Suna Yıldızoğlu”nun sevenleri ile anılarını paylaşacağı iki söyleşi yer alacak. “Semir Aslanyürek” ile “Senaryo Kuramı” üzerine bir söyleşi ve ödüllü görüntü yönetmeni “Andreas Sinanos” ile Master Class ve oyuncu yönetmen “Aydın Orak” ile oyunculuk atölyesi olacak. TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü “Faruk Güven” ve yapımcı “Halil Kardaş”ın katılımları ile “Belkıs Bayrak” moderatörlüğünde “Bağımsız Yapımlar İçin Ortak Yapım Süreci” konulu bir panel gerçekleştirilecek. Ayrıca festival boyunca hem Yeşilçam’ın ölümsüz sanatçılarına ait hem de usta oyuncu Hülya Koçyiğit’e ait fotoğrafların olduğu iki farklı sergi yer alacak.

En iyi kısa kurmaca filme 5.000 TL ödül verilirken, en iyi belgesel filme ise 5.000 TL ödül verilecek. Altın Çınar Ödülleri 1 Aralık’da gerçekleşecek gala gecesinde sahiplerini bulacak.

Kaynak: Kayseri Film Festivali 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekin Taneri
1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz