Şanlıurfa’da ilk defa düzenlenen Göbeklitepe Belgesel Film Festivali’nde ödüller dağıtıldı. Kentin tarihi ve kültürel değerlerini anlatan belgesel filmlerin yarıştığı festivalin ödül gecesinde konuşan Başkan Fevzi Demirkol, “Göbeklitepe’yi tanıtmak için bu vesileyle tarihi ve kültürel değerlerimizi tüm dünyaya tanıtmak için yola çıktık” dedi.

img_0129

Haliliye Belediyesi tarafından başlatılan ve bu yıl ilki düzenlenen Göbeklitepe Belgesel Film Festivali’nin final gecesi Büyükşehir Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kokteyl ile başlayan ödül gecesinde vatandaşlar, “Nihat Kürkçüoğlu Fırçasından Urfa” adlı resim sergisini gezme fırsatını buldular.

Başkan Fevzi Demirkol da gece yaptığı konuşmasında, tarihin bilinen en eski yapıtlarının bulunduğu Göbeklitepe’nin tüm dünyaya tanıtılması için bu yola çıktıklarını ifade etti. Demirkol, Göbeklitepe Belgesel Film Festivali’nin geleneksel olarak devam edeceğini belirtmeyi de ihmal etmedi.

1gobeklitepe-film-festivali-basliyor-1767

Yapılan konuşmaların ardından yarışmaya katılan yönetmenlerin filmlerinden oluşan kolaj gösterimi yapıldı vejürinin belirlediği sonuçlar açıklandı. Jüri üyeleri, Alacahan adlı eseriyle Ufuk Cihan Suludağ’ı, Asbab Gecesi eseriyle Mahmut Kemal Açıkyol’u, Ateşten Suya eseriyle Saffet Ayhan’ı ve Toz Ruhu çalışmasıyla Mesut Keskinbıçak’ı üçüncülüğe layık gördü. Kehribar isimli çalışmasıyla Sultan Asar ve Tarihin Yeniden Yazıldığı Yer Şanlıurfa adlı eseriyle Muhammet Benek ikinciliğe paylaştı. Yarışmanın birinciliğini ise Deq (dövme) ile Ahmet Bikiç ve Çıraksız Ustalar belgeseliyle Sinan Arıkan paylaştı. Protokol üyelerinden ödüllerini alan yarışmacılar, Haliliye Belediyesi’ne yaptığı güzel organizasyon ve düzenlediği festivalden dolayı teşekkür etti.

Jüride yer alan Handan Öztürk, Mehmet Atilla Maraş, Tarık Tufan, Hasan Özgen ve Ayşe Böhüler’e de teşekkür ödülü verildi. İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Küçükerdoğan’a da katkılarından dolayı teşekkür ödülü takdim edildi. Küçükerdoğan, ödülünü aldığı sırada yaptığı konuşmada Şanlıurfa’da film evi yapılması önerisinde bulundu. Küçükerdoğan’ın teklifini karşılıksız bırakmayan Başkan Fevzi Demirkol, “Bülent Küçükerdoğan hocamız Urfa’nın yetiştirdiği önemli değerlerdendir. Bizim öğrencilerimize burs vereceğini söyledi. Biz de kendilerine bir film evi vaat ediyoruz” dedi.

Gece, hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sonra erdi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.