39. İstanbul Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

39. İstanbul Film Festivali’nde ödüller bu akşam düzenlenen törenle ile sahipleriyle buluştu. Bu sene, en iyi filme verilen Altın Lale ödülü Ümit Ünal’ın yazıp yönettiği Aşk, Büyü vs.’ye verildi. 

Festivalde kapanış töreni 18 Temmuz Salı akşamı Sakıp Sabancı Müzesi‘nde gerçekleştirildi. Yarışmalara 11 uzun metrajlı ve 12 kısa film katıldı. Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik ödülleri verildi. Törende aynı zamanda  Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü,  FIPRESCI Ödülleri’nin kazananları da açıklandı.

Altın Lale’nin Bu Seneki Sahibi  Ümit Ünal‘ın hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği Aşk, Büyü vs. Oldu

Aşk, Büyü vs. | İKSV İstanbul Film Festivali

Ulusal Yarışma bölümünde Ümit Ünal‘ın hem senaryosunu kaleme aldığı hem de yönetmen koltuğunda oturduğu Aşk, Büyü vs. en iyi film seçildi ve Altın Lale’nin sahibi oldu. Bu sene yarışmada öne çıkan bir aday olmaması festivalde tatlı bir heyecan yarattı. Ercan Kesal’ın ilk uzun metraj filmi Nasipse Adayız, Orçun Behram’ın prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan  Bina ve Altın Lale’nin sahibi Aşk, Büyü vs. geceden üç ödülle ayrıldı.

Festivalde, Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü Orçun Behram’ın yönettiği Bina kazandı. Jürinin “Sinemamızda pek örneği bulunmayan ‘beden korkusu’ türünde, hikâyesi kadar atmosferi ve ses tasarımıyla da sürükleyen, didaktik olmadan günümüze ve sinema tarihine sayısız göndermesi olan distopik tür filmi” olarak tanımladığı Bina’ya ödülü oyuncu Berk Hakman tarafından verildi. En İyi Yönetmen ÖdülüNasipse Adayız filmiyle Ercan Kesal’a verildi. Yazar Hakan Bıçakçı’nın açıkladığı ödül, Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş tarafından verildi. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Aşk, Büyü vs. filmindeki rolleriyle Selen Uçer ve Ece Dizdar kazandı. Ödülü sinema ve tiyatromuzun büyük oyuncusu Metin Akpınar takdim etti. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Körleşme filmindeki rolüyle Fatih Al kazandı. En İyi Senaryo Ödülü’nü Aşk, Büyü vs. filmiyle Ümit Ünal kazandı. Ödülü Axolotl’ın kurucusu, yönetmen Kaan Müjdeci verdi. En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nü Bina filmiyle Engin Özkaya kazandı. Ödülü görüntü yönetmeni Deniz Eyüboğlu Aydın verdi. En İyi Kurgu Ödülü’nü Nasipse Adayız filmiyle Ali Aga kazandı. Ödülü oyuncu Özgür Emre Yıldırım verdi. En İyi Özgün Müzik Ödülü Bina filmiyle Can Demirci’ye verildi. Ödülü Lu Records’un kurucusu Ahmet Kenan Bilgiç tarafından verildi.

En İyi Kısa Film Siyah Güneş

39. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Kısa Film Yarışması’nın kazananı Arda Çiltepe‘nin  Siyah Güneş’i oldu. Mansiyon ödülü ise Engin Erden‘in filmi Ahtapot’a gitti. 

39. İstanbul Film Festivali’nde Verilen Ödüllerin Tam Listesi Aşağıda

Altın Lale En İyi Film: Aşk, Büyü vs. / Yön: Ümit Ünal

Jüri Özel Ödülü: Bina / Yön: Orçun Behram

En İyi Yönetmen: Nasipse Adayız / Ercan Kesal

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Aşk, Büyü vs.  / Selen Uçer & Ece Dizdar

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Körleşme  / Fatih Al

En İyi Senaryo Ödülü: Aşk, Büyü vs. / Ümit Ünal

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü: Bina / Yön: Orçun Behram

FIPRESCI Ödülü: Nasipse Adayız / Ercan Kesal

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Bina / Engin Özkaya

En İyi Kurgu Ödülü: Nasipse Adayız /Ali Aga

En İyi Özgün Müzik Ödülü: Bina /Can Demirci

En İyi Kısa Film: Siyah Güneş

Ulusal Kısa Film Yarışması Mansiyon: Ahtapot

Kaynak: İKSV

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.