İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın sürprizleri devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda özel birer seçkiyi çevrim içi olarak izleyici ile buluşturan İKSV, geleneksel biçimde düzenlenecek olan gösterimler için hazırlıkların başladığını duyurdu.

COVID-19 salgını nedeniyle ertelenen Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması 17-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi işbirliğiyle yapılacak olan yarışmalarda, 11 uzun metrajlı ve 12 kısa film yer alacak. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi‘nde kurulacak olan açık hava sinemasında her gece 21.00’de bir uzun ve bir kısa metrajlı film gösterilecek. Gösterimler, film ekiplerinin katılımıyla yapılacak. Filmler aynı tarihlerde çevrim içi olarak da gösterimde olacak.

39. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma jüri başkanlığını bu yıl yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun üstleniyor. Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri, yapımcı Sevil Demirci, oyuncu Berk Hakman, görüntü yönetmeni Deniz Eyüboğlu Aydın ve yazar Hakan Bıçakçı.

İstanbul Film Festivali’nin diğer gösterimleri ise 9-20 Ekim arasında yapılacak. Filmekimi ile birlikte gerçekleştirilecek festivalin programı iseönümüzdeki günlerde duyurulacak.

 

Ulusal Yarışma

39. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2019-2020 sezonunda tamamlanan 11 film yarışacak.

Ulusal Yarışma bölümünde yer alan filmler:

Bina / Orçun Behram
Plaza / Anıl Gelberi
Nasipse Adayız / Ercan Kesal
Körleşme / Hacı Orman
Ceviz Ağacı / Faysal Soysal
Aşk, Büyü vs. / Ümit Ünal
Topal Şükran’ın Maceraları / Onur Ünlü
Uzak Ülke / Erkan Yazıcı
Şair / Mehmet Emin Yıldırım
Bilmemek / Leyla Yılmaz
Soluk / Özkan Yılmaz

Ulusal Kısa Film Yarışması

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 12 film yer alıyor. Yarışmanın jürisinde kısa film yönetmenleri Konstantina Kotzamani ile Gökalp Gönen ve oyuncu Boran Kuzum yer alıyor.

Ulusal Kısa Film Yarışmasında yer alan filmler:

Göremediğimiz Tüm Işıklar / Şeyhmus Altun
Bir Yazdan İzlenimler / Ayça Çiftçi
Siyah Güneş / Arda Çiltepe
Ahtapot / Engin Erden
Evde Yok / Murat Emir Eren
CemileSezgin / Aylin Kuryel, Raşel Meseri
Yağmur Olup Şehre Düşüyorum / Kasım Ördek
#21xoxo / Sine Özbilge, İmge Özbilge
Free Fun / Fehmi Öztürk
Yolcular / Farnoosh Samadi, Ali Asgari
Büyük İstanbul Depresyonu / Zeynep Dilan Süren
Kulak Misafiri / Ahmet Toğaç

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

2012 yılında kaybettiğimiz, ardından Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Apartman gibi unutulmaz filmler bırakan yönetmen Seyfi Teoman’ın anısına verilen ödül içinse 6 film yarışacak. Kazanan filmin yönetmenine sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla 30.000 TL ödül verilecek.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde yönetmen Emine Emel Balcı, oyuncu Özgür Emre Yıldırım ve müzisyen Ahmet K. Bilgiç yer alıyor.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü için yarışacak filmler:

Bina / Orçun Behram
Plaza / Anıl Gelberi
Nasipse Adayız / Ercan Kesal
Körleşme / Hacı Orman
Uzak Ülke / Erkan Yazıcı
Soluk / Özkan Yılmaz

Biletler

Biletler 9 Temmuz Perşembe 10.30’da İKSV Lale Kart Üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 10 Temmuz Cuma 10.30’da filmonline.iksv.org’da satışa çıkacak.

Sakıp Sabancı Müzesi Biletleri ise Biletix üzerinden satışa sunulacak ve basılı bilet uygulaması olmayacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.