Avrupa Film Ödülleri adayları açıklandı. Aldıkları dört adaylıkla Dolor y gloria, Il traditore, J’accuse ve The Favourite bu senenin göze çarpan yapımları oldu. 

Avrupa sineması için özel bir yere sahip olan Avrupa Film Ödülleri bu sene 32. kez veriliyor. 7 Aralık’da Berlin’de düzenlenecek olan töreniyle sahiplerini bulacak Avrupa Film Ödülleri adayları, 16. Sevilla Film Festivali’nde duyuruldu. Dolor y gloria, Il traditore, J’accuse ve The Favourite aldıkları dört adaylıkla bu senenin öne çıkan filmleri oldu. Her filmin yönetmenin dört dalda adaylıkları bulunuyor.

Film Festivali’nin adaylarını aşağıdan görebilirsiniz.

En İyi Film

J’accuse – Roman Polanski
Les misérables – Ladj Ly
Dolor y gloria – Pedro Almodóvar
System Crasher – Nora Fingscheidt
The Favourite – Yorgos Lanthimos
Il traditore – Marco Bellocchio

En İyi Yönetmen

Pedro Almodóvar – Dolor y gloria
Marco Bellocchio – Il traditore
Yorgos Lanthimos – The Favourite
Roman Polanski – J’accuse
Céline Sciamma – Portrait of a Lady on Fire

En İyi Belgesel

For Sama – Waad Al Khateab, Edward Watts
Honeyland – Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
Putin’s Witnesses – Vitaly Mansky
Selfie – Agostino Ferrente
The Disappearance of My Mother – Beniamino Barrese

En İyi Kadın Oyuncu

Olivia Colman – The Favourite
Trine Dyrholm – Queen of Hearts
Adèle Haenel ve Noémie Merlant – Portrait of a Lady on Fire
Viktoria Miroshnichenko – Beanpole
Helena Zengel – System Crasher

En İyi Erkek Oyuncu

Antonio Banderas – Dolor y gloria
Jean Dujardin – J’accuse
Pierfrancesco Favino – Il traditore
Levan Gelbakhiani – And Then We Danced
Alexander Scheer – Gundermann
Ingvar E. Sigurdsson – A White, White Day

En İyi Senaryo

Pedro Almodóvar – Dolor y gloria
Marco Bellocchio, Valia Santella, Ludovica Rampoldi – Il traditore
Robert Harris, Roman Polanski – J’accuse
Ladj Ly, Giordano Gederlini, Alexis Manenti – Les misérables
Céline Sciamma – Portrait of a Lady on Fire

En İyi Komedi

Ditte & Louise – Niclas Bendixen
Tel Aviv on Fire – Sameh Zoabi
The Favourite – Yorgos Lanthimos

En İyi Animasyon Film

Buñuel in the Labyrinth of the Turtles – Salvador Simó
I Lost My Body– J érémy Clapin
Marona’s Fantastic Tale – Anca Damian
The Swallows of Kabul – Zabou Breitman, Éléa Gobbé-Mévellec

Avrupa Keşif – FIPRESCI Ödülü

ANIARA – Pella Kågerman, Hugo Lilja
Atlantique – Mati Diop
Blind Spot– Tuva Novotny
Irina – Nadejda Koseva
Les misérables – Ladj Ly
Ray & Liz – Richard Billingham

En İyi Kısa Film

Dogs Barking at Birds – Leonor Teles
Reconstruction – Jiří Havlíček, Ondřej Novák
The Christmas Gift – Bogdan Mureşanu
The Marvelous Misadventures of the Stone Lady – Gabriel Abrantes
Watermelon Juice – Irene Moray

Halkın Seçimi Ödülü

Border – Ali Abbasi
Cold War – Paweł Pawlikowski
Dogman – Matteo Garrone
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald – David Yates
Girl– Lukas Dhont
Happy as Lazzaro – Alice Rohrwacher
Mamma Mia! Here We Go Again – Ol Parker
Dolor y gloria – Pedro Almodóvar
Sink or Swim – Gilles Lellouche
The Breadwinner – Nora Twomey
The Favourite – Yorgos Lanthimos
The Purity of Vengeance Journal 64 – Christoffer Boe

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.