Ankara Uluslararası Film Festivali’nin bu yılki sürprizlerinden birisi Hamlet seçkisi. Sinemaseverler “Dünyada Çürümüş Bir Şeyler Var!” başlığı taşıyan bu bölümde 5 ayrı ülkeden 5 ayrı Hamlet seçkisini izleyebilecekler.

ham

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Halkbank’ın ana sponsorluğunda 28 Nisan-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ANKARA Uluslararası Film Festivali, bu yıl da bol sürprizli bir programla takipçilerinin karşısına çıkacak. Bunlardan birisi, “Dünyada Çürümüş Bir Şeyler Var!” başlıklı Hamlet seçkisi. British Council ve Shakespeare Lives’ın da desteklediği bu özel bölümde sinemaseverler beş ülkeden beş farklı Hamlet yorumunu izleyebilecek.

Festivalin bu yılki programında dikkat çeken bölümlerden birisi, Hamlet seçkisi. Dört asırdır defalarca kez sahnelenen Hamlet, hakikat arayışı, adaletin tesis edilmesi, muktedire direnme gibi temalarıyla güncelliğini korumaya devam ediyor. Sinemaseverler bu seneki festivalde Yugoslavya, Almanya, Finlandiya, Fransa ve İngiltere’den farklı dönemlerde beyazperdeye uyarlanan Hamlet filmlerini izleme fırsatı bulacak.

ham1

HANGİ HAMLET?

Festival takipçileri ile buluşacak filmlerden ilki Laurence Olivier’in artık “kült” statüsüne ulaşmış olan 1948 yapımı Hamlet’i. Bol ödüllü bu filmde Olivier’in yönetmenliği ve oyunculuğu, kaybıyla baş edemeyen bir bireyi ustaca tasvir ediyor.

Claude Chabrol’ün 1963 yapımı Ophélia’sında, Hamlet’ten etkilenip babasının ölümünden annesini ve amcasını sorumlu tutan Yvan’ın kendisine kurduğu hayali dünya izleniyor.

Yugoslav Kara Dalga akımının önde gelen yönetmenlerinden Krsto Papić’in, siyasi taşlamanın ustası Ivo Brešan’ın aynı adlı eserinden uyarlayıp yönettiği ve Berlinale’de Altın Ayı için yarışan 1973 yapımı Mrduši Donjoj Köyü Hamlet Sahneliyor (Predstava Hamleta u Mrduši Donjoj), hakikatin peşinde koşarken iktidarı hem sinik bir komedi hem de endişeli bir irade ile karşısına alan Hamletler’den biri oluyor.

Aki Kaurismäki, Hamlet İş Başında’da (Hamlet liikemaailmassa, 1988) Hamlet’i plastik ördek üreten bir sanayi devinin varisi olarak günümüze uyarlarken, hem sınıf çelişkilerini metne yerleştiriyor hem de kuzey absürd komedisinin en iyi örneklerinden birini veriyor. Kaurismäki’nin Hamlet’i, şiddeti meşrulaştıran mazlumluk hallerine eleştirel bir yorum.

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Avusturyalı sıradışı yönetmen, tiyatro oyuncusu ve senarist Peter Kern’in yönetmenliğini üstlendiği 2001 yapımı Hamlet – Bu Senin Ailen (Hamlet – This is Your Family) ise Alman tiyatrosunun dahi ve çılgın çocuğu Christoph Schlingensief’in ülkede yükselen ırkçı ve aşırı sağ hareketlere kayıtsız kalan İsviçre’yi eleştirmek için, ülkedeki neo-Nazi gençlerle bir Hamlet sahnelemesini kendine özgü üslubuyla belgeliyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.