Tüm dünyayı etkisine alan korona virüsü bu kez 26. Saraybosna Film Festivali’ni etkiledi. Festival, virüse karşı önlem almak amacıyla çevrim içi ortamda düzenlenecek.

26 Saraybosna Film Festivali

Korona virüsü Balkan ülkeleri de dahil olmak üzere tüm dünyada pek çok sektörü olumsuz yönde etkiledi. Özellikle kültür-sanat sektöründe büyük zarara yol açan pandemi süreci, aynı zamanda pek çok film festivalinin de ertelenmesine ya da iptal edilmesine sebep oldu. O festivaller arasında Cannes Film Festivali, Locarno Film Festivali gibi sinema adına prestijli film festivalleri de yer almıştı.

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından bu sene 26’ncısı düzenlenecek olan Saraybosna Film Festivali de etkinliği çevrim içi ortama taşıma kararı aldı. Saraybosna Festivali 1995 yılında, Bosna başkenti hala Sırp güçleri tarafından kuşatma altındayken başlamıştı. Şehir acımasızca bombalanmış ve 1992-1995’te 40 ay boyunca sürekli keskin nişancı ateşi altında kalmıştı. Festival, 25 yıldır geleneksel bir şekilde uygulanmıştı ancak bu sene virüsten dolayı gelenek bozuldu; çevrim içi ortamda düzenlenmekte karar kılındı. Zira yaklaşık 3.3 milyon nüfusa sahip olan Bosna Hersek’te düzenli olarak çok sayıda yeni COVID-19 vakası bildiriliyor. Örneğin geçtiğimiz çarşamba günü 24 saat içerisindeki vaka sayısı 277 idi ve virüs sebebiyle altı kişi hayatını kaybetti.

26. Saraybosna Film Festivali’nin Tüm Etkinlikleri Çevrim İçi Ortamda Düzenlenecek

26. Saraybosna Film Festivali’nin çevrim içi ortamda düzenleneceği yönündeki karar ise, geçtiğimiz çarşamba günü festivalin organizatörleri tarafından açıklandı. Festival ekibinden yapılan açıklamaya göre karar, yerel sağlık otoritelerinin tavsiyesi üzerine alındı.

14-21 Ağustos‘ta gerçekleştirilecek olan festival, virüse karşı önlem almak amacıyla dışarıda herhangi bir etkinlik düzenlemeden festivali tamamen çevrim içi ortama taşıdı. Dolayısıyla bu sene ziyaretçiler yazarlarla röportajlar ve sunumlar gibi etkinliklere çevrim içi ortam üzerinden katılabilecek. Festival kapsamındaki etkinlikler ise ondemand.sff.ba sitesi aracılığıyla gerçekleştirilecek. Geleneksel olarak 26 yıldır düzenlenen festivalde Heart of Sarajevo Ödülleri için ise dört ayrı kategoride toplam 49 film yarışıyor: uzun metrajlı, belgesel, kısa ve öğrenci filmi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.