18. Tribeca Film Festivali’nde adından söz ettiren, Haluk Bilginer ve Ali Atay’lı Cenk Ertürk imzalı ”Nuh Tepesi”, HBO arşivinde yerini alarak uluslararası izleyicisiyle yeniden bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Nahoş Bir Mevzu, Pencereler Ardında ve Kimse Elimi Tutmasın gibi kısa filmleriyle tanıdığımız Cenk Ertürk’ün senaryosunu kaleme aldığı ve yönetmenliğini üstlendiği, 2016 yılında Cannes Film Festivali’nin Cinefondation Residance programına kabul edilen ilk uzun metrajlı filmi ”Nuh Tepesi”, geçtiğimiz sene 18. Tribeca Film Festivali’nde prömiyerini yapmasının ardından ses getiren yapımlardan biri olmuştu. Başrollerini Emmy Ödüllü Haluk Bilginer ve Ali Atay’ın paylaştığı film, festivalde Uluslararası Yarışma bölümünde En İyi Senaryo ödülüne layık görülmüş ve Ali Atay’a da  En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırmıştı. Adana Altınkoza Film Festivali’nden de En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kucaklayarak dönmesinin ardından katıldığı festivallerden ödülleri toplayıp dönen film, yıl sonuna doğru HBO üzerinden uluslararası izleyicisiyle buluşmaya kaldığı yerden devam edecek.

Ülkemizde 7 Ağustos’ta ikinci kez vizyona giren filmin konusu; Orta yaşın hayatına getirdiği krizler ile baş etmeye çalışan Ömer, bir yandan babasının isteğini yerine getirmek için, diğer yandan da ayrılmak üzere olduğu eşiyle arasını düzeltmek için çabalar. Babasının isteği üzerine onunla birlikte İstanbul’dan memleketi Bursa’ya doğru yola koyulur. Ömer’in babası yıllar önce kendisinin diktiğini iddia ettiği, köyün tepesinde bulunan Nuh Ağacı’nın altına öldüğünde gömülmek istemektedir. Ömer babasının isteğini kabul etse de, başta muhtar olmak üzere tüm köy halkı bu isteğe şiddetle karşı çıkar. Nuh Peygamber tarafından dikildiğine inandıkları, günde onlarca kişi tarafından ziyaret edilen ağaç, köylü için adeta bir geçim kapısı olmuştur. Ömer babasının son dileğini gerçekleştirmek için arazinin kendilerine ait olduğunu kanıtlamaya uğraşırken kasabalılarla ve kendisiyle yüzleşmek zorunda kalır.

Oyuncu kadrosunda Hande Doğandemir, Mehmet Özgür, Arın Kuşaksızoğlu gibi başarılı oyuncuların da yer aldığı filmin, ülkemizdeki dijital platformlarda ne zaman yayınlanacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.