12 Years a Slave (2013)

12_years_a_slave_2013_poster

Yönetmen Steve McQueen’in 3 yıl önce çektiği Shame(2011)’in başarısı ardından gelen 12 Years a Slave (2013)’de 1840’lı yıllarda New York’un kuzeyinde ailesiyle özgür bir yaşam süren Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor)’un gerçek hikayesi anlatılır. Köle tüccarları tarafından kaçırılan Solomon, ülkenin güneyindeki çiftlik sahiplerine satılır. Edwin Epps (Michael Fassbender)’in çiftliğinde gördüğü şiddet karşısında hayatın acımasızlığıyla yüzleşen Solomon, özgürlük mücadelesinden bir an olsun vazgeçmeyecektir. “En İyi Film” dalında Golden Globe’a layık görülen film, Oscar’ın da öne çıkan güçlü adayları arasında yerini şimdiden almış durumda.

 

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: steve mcqueen
Oyuncular: chiwetel ejiofor, adepero oduye, michael fassbender

Yazar Hakkında

cagin

1980'de dünya tiyatrolar gününde doğdu. Doğma büyüme Bandırma'lı olup İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'ni kazandığı zaman İstanbul'a geldi ve hala İstanbul'da yaşamaya devam ediyor. Önde gelen bir telekomünikasyon firmasında proje yöneticisi olarak çalışıyor. Boş zamanlarında film izlemeyi ve kitap okumayı seviyor. Sinema'ya olan ilgisi dedesinin makinistlik günlerine kadar uzanıyor.

Yazarın Diğer Yazıları

1 Yorum

  1. Avatar
    gogola

    Korkunç bir adaletsizliğin filmi. Bu kadar büyük adaletsizliğe uğrayıp bu kadar inanılmaz sabır, insan bu durumlarda diğer insanlara bu korkunç şeyler yapabilir. Tarihi bir ders aslında. Bence filmin eksisi konunun çok klişe olması yani artık çok işlenen bir konu, yine de bir farkındalığı ana karakterle yakalıyor. Brad Pitt kısa rolünde harikalar yaratıyor.Giamatti çok iyi oynuyor. Görüntüler çok gerçekçi ve zamanı size hissettiriyor. Steve Mc Queen iyi iş çıkarmış.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.