Doubles vies / Non-Fiction / Çifte Hayatlar

Yönetmen: Olivier Assayas

Oyuncular: Guillaume Canet, Juliette Binoche, Vincent Macaigne

Tür: Dram, Komedi

Süre: 107 Dakika

Olivier Assayas’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Doubles vies, Paris yayın dünyasının orta yerinde kendilerine bir yaşam inşa etmiş bir editör ve yazarın; orta yaş krizi, eşleriyle olan ilişkileri ve değişen endüstriyle mücadelesini konu ediniyor. Çifte Hayatlar, başarılı yayınevi yöneticisi Alain ve ünlü yazar Leonard’ın değişen dünyaya ayak uydurma çabalarını mizahi bir dille anlatıyor. Leonard son kitabını yeni bitirmiştir. Her alanda olduğu gibi dijitalleşme, yayıncılık dünyasını da etkilemiştir. Alain ve Leonard bir yandan bu değişimin edebiyat üzerindeki etkilerine, bir yandan da orta yaşın getirdiklerine ayak uydurmaya çalışırken eşleri de farklı bir şekilde bu denkleme dahil olmuşlardır. Olivier Assayas teknolojinin hayatımızdaki yerini bu kez komediyle sorguluyor.

High Life

Yönetmen: Claire Denis

Oyuncular: Robert Pattinson, Juliette Binoche, Mia Goth, Andre Benjamin

Tür: Korku, Macera, Dram

Claire Denis yönetmenliğinde High Life, uzayın derinliklerinde tecrit altında olan bir baba-kızın yaşam mücadelesini konu ediniyor. Şimdiki zaman gibi görünen bir gelecekte geçen filmde bir grup suçlu, uzayda geçecek olan bir üreme deneyinde denek olma görevini kabul eder fakat bulundukları geminin kozmik ışın fırtınasına maruz kalmasının akabinde kendilerini içinde buldukları bu öngörülemez durum bir baba-kızın yaşam mücadelesini meydana getirir.

 

 

Campeones / Şampiyonlar

Yönetmen: Javier Fesser

Oyuncular: Javier Gutierrez, Athenea Mata, Juan Margallo

Tür: Komedi, Dram, Spor

Süre: 124 Dakika

Bu yıl Goya Ödülleri’nde En İyi Film ödülüne layık görülen Campeones, mahkeme tarafından kamu hizmeti cezasına çarptırılan bir profesyonel basketbol koçunun, bu süre zarfında zihinsel engelli basketbolculardan oluşan bir takımı yönetmesiyle gelişen olayları konu ediniyor. Campeones, profesyonel bir basketbol takımının koçunun mahkemenin verdiği 90 günlük zorunlu hizmet cezası süresince, zihinsel engelli oyunculardan oluşan bir basket takımını eğitmesinin hikâyesi anlatıyor. Eşiyle anlaşamayan ve problemleri olan koç Marco, başlangıçta bu işi ciddiye almayarak sıyrılmaya çalışır fakat zaman geçtikçe takımla bir olmayı başarır.

 

Eksi Bir

Yönetmen: Orhan Oğuz

Oyuncular:  Ercan Kesal, Nilüfer Açıkalın, Serkan Ercan, Metin Belgin

Tür: Dram

Orhan Oğuz’un yönetmen koltuğunda oturduğu, kadrosunda Ercan Kesal, Nilüfer Açıkalın ve Metin Belgin gibi isimlerin yer aldığı Eksi Bir, bedeninin yarısı felçli olan Şemsi ile yollarının kesiştiği zabıtların hikâyesini anlatıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.