ListelerSinema Yazıları

10 Yaşanmışlık 10 Film

Sizleri bilmem ama bendeniz büyük bir biyografi ve tarihî film tutkunuyumdur. Öyküsünü gerçek olaylardan yola çıkarak kurgulayan, eloğlunun deyimiyle “based on a true story” çizgisindeki filmler her daim ilgimi çekmiştir. Sanat mı hayatı yoksa hayat mı sanatı taklit eder bilinmez ama yaşanmış olaylara dayanan yedinci sanat mahsullerini tüketirken bilgiye ulaşmanın kolaycılığının da tadına varılamaz. Biliyorum fazla uzun ve karmaşık bir cümle oldu. Yani diyeceğim şu ki biyografi ve tarihî filmleri izlerken “Aaa bu olayın aslı böyle miymiş, böyle şeyler mi yaşanmış” gibilerinden soruları kendinize sıklıkla sormanız da kuvvetle muhtemeldir. Keza yeni bilgilere ulaşmanız da… Pek tabii yine de sizlerin tek bilgi kaynağı filmler olmasın, başka mecralardan okuyup dimağımızı kuvvetlendirmeye çalışalım en iyisi. Neme lazım yoksa bir anda kendimizi manipülatif sinemacıların çarpıtmaları arasında debelenirken de bulabiliriz.

Listede daha ziyade kıyıda köşede kaldığını düşündüğüm filmlere belli bir kriter gözetmeksizin yer vermeye çalıştım, keyifli okumalar dilerim…

Can Bediroğlu
Ekim 94’te Gaziantep’te doğdu. YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden manasız bir zamanda mezun oldu. Geleceği üzerine bazı plan, programlar yaparken Fil’m Hafızası’nda da ufak tefek şeyler karalamaya başladı. Huzurlu ve sakin bir hayatın peşinde. Oyunu iki yönlü oynayabilen orta saha oyuncuları, film-noir ve İngiliz mizahı özel ilgi alanları arasında.

Yorum yaz