Haberler

Zihnimizi Bir Kez Daha Kaybedeceğiz: Donnie Darko Dönüyor !

Richard Kelly’nin ölümsüz kült klasiği, 15. yılı şerefine restore edilmiş haliyle yeniden vizyona girecek.

slmqmrcgbncpd6hn4jhb

Kült filmler vardır bir de Donnie Darko. Richard Kelly‘nin 2001 yılındaki zihin yolculuğu olan Donnie Darko; Sundance Film Festivali‘nde ilk kez gösterildikten sonra en yoğun sevilen filmlerden biri haline geldi. Neredeyse her yıl Donnie Darko, birçok sinefili bir araya getiren yapımlardan biridir. Neyse ki yakın zamanda dev ekrana kaliteli görüntüyle (4K pixels) bir kez daha gelecek olan Donnie Darko, sevenlerini yayımlanan fragman ile bir hayli heyecanlandırmaya yetiyor.

Yıl 1988… Donnie Darko isimli genç, bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılıp bir sırra doğru sürüklenir. Yaratık, genç çocuğa 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Olayın şokunu üzerinden atamayan Donnie, bu büyük sırrın ağırlığı altında, tüm sosyal yaşantısını sonlandırarak bu gizemli tavşanın peşinden gidecektir.
Genç yönetmen Richard Kelly‘nin henüz ilk uzun metrajı olan bu esrarengiz filmi 2000’li yılların en dikkat çeken yapımları arasında. Donnie Darko özellikle Brokeback Mountain ve Zodiac gibi filmlerle başarılı kariyerini sürdüren Jake Gyllenhaal‘ın keşfedilmesinde önemli bir faktör olmuştur.

Aşağıda BFI‘ın yayımladığı restorasyon fragmanını bulabilirsiniz. Umuyoruz ki bizi daha fazla heyecanlandırmadan en yakın zamanda gösterime girer.

 

 

Serel İğrek
9 Nisan 1991 yılında çok şiddetli yağan yağmurlu bir günde doğmuş. Yükseleni de dahil olmak üzere homojen bir koç burcudur. İsmi tamamen orijinal ve taklitleri gerçeğini yansıtmamaktadır. Sinema ile tanışması hatırlayamayacağı kadar küçük bir yaşta başlamış. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler okumuş, sonrasında kendini Amerika'da bulmuş. Şimdilerde tekstil sektöründe hayatını yarı aç yarı tok devam ettirmekte. Boş vakitlerini senaryo yazarak süsler.

Yorum yaz