Dünyadaki en geniş kapsamlı ve en eski festivallerden biri olma özelliği ile Zlin Uluslararası Çocuk ve Gençlik Film Festivali bu yıl 56. kez, 27 Mayıs – 03 Haziran 2016 tarihlerinde Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleşecek. Filmfest, Statutory City of Zlin ve Tomas Bata University in Zlin’in organize ettiği festivalin her yıl 100.000’i aşkın ziyaretçisi oluyor. 

$RZ2OXWM

İlk kez 1961 yılında gerçekleşen festival önce çocuklar için ulusal bir festival olarak başlamış. Bu geçen 55 yıl içinde uluslararası alanda bir referans haline gelen festival ziyaretçi sayısını da günden güne artırıyor. Yapılan ilk festivalde ana gösterim, o sıralar Orta Avrupa’nın en büyük sineması olan Zlín’s Grand Cinema‘da düzenlenmiş. 1932 yılında yapılan binanın kapasitesi 2,500 kişilikmiş.

Zlin başta olmak üzere Prag ve farklı birçok şehirde gösterimleri olan ve 1961 yılından bu yana devam eden festivalde her yıl 50’den fazla ülkeden 300’e yakın film yer alıyor. 

Yarışma kategorilerindeki filmler özellikle son yıllarda oldukça fazla yeni film içeriyor. Bu filmler diğer festivaller veya dünya sinemasından filmler.  Kategorilere ayrılmış filmlerin dışında belgesel niteliğinde filmlerin de izlenebileceği festivalin bu sene odak noktasına koyduğu ülke ise Fransa.

Yarışma Kategorileri

  • Çocuklar İçin Uluslararası Yarışma
  • Gençler İçin Uluslararası Yarışma
  • Çocuklar İçin Uluslararası Kısa Film Animasyon Yarışması
  • Uluslararası Avrupa İlk Film Yarışma
  • Zlín Dog – Uluslar arası Öğrenci Filmleri Yarışması

2015’in ana kategoride ödül kazanan filmleri aşağıdaki şekilde:   

  • Çocuklar İçin En İyi Film: Birds of Passage, Yönetmen: Olivier Ringer, Belçika
  • Gençler İçin En İyi Film: Behaviour, Yönetmen: Ernesto Daranas, Küba
  • En İyi Animasyon Filmi: The Elephant and the Bicycle, Yönetmen: Olesya Shchukina, Fransa & Belçika 

Filmlerin projeleri yanında prodüksiyonları da Zlin’de gerçekleşiyor. Jan Antonín Baťa 1936 yılında şehirde yeni bir film stüdyosu kuruyor. Bu stüdyo zamanla çocuklar ve gençler üzerine odaklanmış filmlerin çekildiği bir stüdyo haline geliyor. Karel Zeman, Hermína Týrlová, Alexander Hackenschmied, Břetislav Pojar ve Josef Pinkava gibi tanınmış isimler filmlerini bu stüdyoda yaratıyorlar.

Festival katılımcılarının çoğu Zlin bölgesi ve çevresinde gelirken, üniversite öğrencileri ve yetişkinler de hatırı sayılır bir bölümü oluşturuyor. Festival aynı zamanda European Children’s Film Association ve International Centre of Films for Children and Young People – CIFEJ‘in aktif üyelerinden.

Zlin Uluslararası Çocuk ve Gençlik Film Festivali hakkında detaylı bilgi için www.zlinfest.cz adresini, gösterim programı için http://www.zlinfest.cz/en/25348-film-programme-2016 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.