Bu yıl 21 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek, 70. Edinburgh Uluslararası Film Festivali’nde Türkiye’yi, Kazım Öz’ün filmi Zer temsil edecek.

​Kazım Öz’ün son filmi Zer, prömiyerini 36. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirdikten sonra uluslararası alanda boy göstermeye devam ediyor. Başrollerini Nik Xhelilaj, Güler Ökten, Levent Özdilek’in paylaştığı, Füsun Demirel ve Tomris İncer’in de yer aldığı Zer bu yıl 70. defa gerçekleştirilecek olan, dünyanın en eski ve prestijli film festivallerinden Edinburgh Film Festivali’ne Türkiye’den seçilen tek yapım oldu.

​​Bahoz (Fırtına), Demsala Dawî: Şewaxan (Son Mevsim: Şavaklar), He Bu Tune Bu (Bir Varmış Bir Yokmuş) ve Cinara Sipî (Beyaz Çınar) gibi bol ödüllü kurmaca ve belgesel türde filmlerle tanıdığımız Kazım Öz’ün son filmi, festivalde Avrupa sinemasının önde gelen örneklerinin yer aldığı “Avrupa Perspektifleri” kategorisinde gösterilecek. Türkiye’de uğradığı sansür uygulaması sonucunda kamuoyunda pek çok tartışmaya da yol açan ve hâlâ vizyonda olan Zer’e uluslararası festivallerde ilgi büyük görünüyor. Film 22 Haziran’da İskoçya’da seyirciyle buluşacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.