F. Scott Fitzgerald’ın büyük aşkı Zelda Fitzgerald’ın hayat hikâyesi beyazperdeye uyarlanacak. Zelda Fitzgerald’ı ise Jennifer Lawrence oynayacak. Söylentilere göre Scarlett Johansson ile arasındaki rol savaşından Lawrence galip çıkmış görünüyor.zelda-lawrence

A Beautiful Mind, Cinderella Man gibi biyografik filmlere imza atan Ron Howard’ın yönetmenliğini üstleneceği filmde Lawrence’a The Hunger Games filmlerinin de yapımcılığını üstlenmiş Allison Shearmur ve Black Swan ile bildiğimiz Brian Oliver prodüksiyon kısmında yardım edecek.

Senaryosunu Emma Frost’un kaleme alacağı filmin ismi ise henüz belli değil.

Scott Fitzgerald’ın eserlerinin ilham kaynağı olan Zelda hem kendi hikâyesiyle hem de yaşadığı tutkulu aşkla o dönemin Amerikası’na damgasını vurmuştu.

Kısaca Zelda Fitzgerald‘tan bahsetmek gerekirse; The Great Gatsby romanı ile 1920’ler Amerika’sının en başarılı portresini yapan yazar Scott Fitzgerald’ın asi karısı Zelda Sayre; Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru tanıştığı yazar Scott Fitzgerald ile tutkulu bir aşk yaşadı. Sanata ve edebiyata düşkün, zeki ve cazibeli bir kadın olan Zelda Sayre’ı etkileyen, Fitzgerald’ın karizmasından çok yazma yeteneğiydi. 1920’de evlendiler ama evlilikleri boyunca kavga eksik olmadı.

1930’da, uzun ruhsal bunalımlardan sonra Zelda Fitzge­rald, şizofreni teşhisiyle hastaneye kaldırıldı. Tam on sekiz yıl sürekli psikolojik tedavi görerek geçirdi hayatını. Scott Fitzgerald ile sadece ziyaret günlerinde buluşabiliyorlardı. İlaçlar, doktorlar ve zor tedavilerle geçen yıllar bile onları koparamıyordu. Zaman içinde Zelda Fitzgerald’ın zekâsı, sanata olan ilgisi, yazma yeteneği ve Scott’a olan derin bağlılığı onu her dönemde konuşulur biri yaptı.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.