Haberler

Zelda Fitzgerald’ı Jennifer Lawrence Canlandıracak

F. Scott Fitzgerald’ın büyük aşkı Zelda Fitzgerald’ın hayat hikâyesi beyazperdeye uyarlanacak. Zelda Fitzgerald’ı ise Jennifer Lawrence oynayacak. Söylentilere göre Scarlett Johansson ile arasındaki rol savaşından Lawrence galip çıkmış görünüyor.zelda-lawrence

A Beautiful Mind, Cinderella Man gibi biyografik filmlere imza atan Ron Howard’ın yönetmenliğini üstleneceği filmde Lawrence’a The Hunger Games filmlerinin de yapımcılığını üstlenmiş Allison Shearmur ve Black Swan ile bildiğimiz Brian Oliver prodüksiyon kısmında yardım edecek.

Senaryosunu Emma Frost’un kaleme alacağı filmin ismi ise henüz belli değil.

Scott Fitzgerald’ın eserlerinin ilham kaynağı olan Zelda hem kendi hikâyesiyle hem de yaşadığı tutkulu aşkla o dönemin Amerikası’na damgasını vurmuştu.

Kısaca Zelda Fitzgerald‘tan bahsetmek gerekirse; The Great Gatsby romanı ile 1920’ler Amerika’sının en başarılı portresini yapan yazar Scott Fitzgerald’ın asi karısı Zelda Sayre; Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru tanıştığı yazar Scott Fitzgerald ile tutkulu bir aşk yaşadı. Sanata ve edebiyata düşkün, zeki ve cazibeli bir kadın olan Zelda Sayre’ı etkileyen, Fitzgerald’ın karizmasından çok yazma yeteneğiydi. 1920’de evlendiler ama evlilikleri boyunca kavga eksik olmadı.

1930’da, uzun ruhsal bunalımlardan sonra Zelda Fitzge­rald, şizofreni teşhisiyle hastaneye kaldırıldı. Tam on sekiz yıl sürekli psikolojik tedavi görerek geçirdi hayatını. Scott Fitzgerald ile sadece ziyaret günlerinde buluşabiliyorlardı. İlaçlar, doktorlar ve zor tedavilerle geçen yıllar bile onları koparamıyordu. Zaman içinde Zelda Fitzgerald’ın zekâsı, sanata olan ilgisi, yazma yeteneği ve Scott’a olan derin bağlılığı onu her dönemde konuşulur biri yaptı.

 

Serel İğrek
9 Nisan 1991 yılında çok şiddetli yağan yağmurlu bir günde doğmuş. Yükseleni de dahil olmak üzere homojen bir koç burcudur. İsmi tamamen orijinal ve taklitleri gerçeğini yansıtmamaktadır. Sinema ile tanışması hatırlayamayacağı kadar küçük bir yaşta başlamış. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler okumuş, sonrasında kendini Amerika'da bulmuş. Şimdilerde tekstil sektöründe hayatını yarı aç yarı tok devam ettirmekte. Boş vakitlerini senaryo yazarak süsler.

Yorum yaz