Haberler

Zeki Demirkubuz Tüm Filmleriyle Selanik’te!

Yunanistan’ın Selanik kentinde düzenlenecek 57. Selanik Uluslararası Film Festivali, Zeki Demirkubuz’u tüm filmlerinden oluşan bir programla onurlandırıyor. 

zeki-demirkubuz

3-13 Kasım tarihleri arasında yapılacak etkinliğin Balkan Survey bölümünde yer alan, yönetmenin uluslararası arenada bu boyuttaki ilk retrospektifinin, komşuda günden güne artan Türkiye sinemasına yönelik ilgiyi pekiştireceği yönünde.

Demirkubuz’un yanı sıra, bu bölümün kapsamı dahilinde festivale katılması beklenen yönetmenler arasında Reha Erdem, Barış Kaya, Cristi Puiu, Paul Negoescu, Faton Bajraktari, Ana-Felicia Scutenicu ve Petar Valchanov da var.

Balkan yapımlarından oluşan seçki dahilinde Mehmet Can Mertoğlu‘nun Albüm, Reha Erdem’in Koca Dünya ve Barış Kaya ile Soner Caner’in Raufadlı filmleri de gösterilecek.

Etkinliğin açılışı ise Yunanistan’da geniş bir hayran kitlesi olan Jim Jarmush‘un Paterson filmiyle yapılacak. Kendine has aurasını yıllar içinde muhafaza etmeyi başaran Jarmush’un, Stooges ve Iggy Pop hakkında çektiği belgesel Gimme Danger da festivalin programında yer alıyor.

Balkanlardaki en köklü sinema etkinliklerinden biri olan Selanik Film Festivali’nin ilk resmi fragmanını ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Erdem Cerrah
1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Yorum yaz