Yorgos Lanthimos ve Tony McNamara, The Hawkline Monster için yeniden bir araya geliyorlar. 

Yorgos Lanthimos Retrospective Announced

Dogtooth, Lobster, The Killing Sacred Deer, The Favourite gibi filmleriyle son yıllarda oldukça dikkat çeken Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos yeni film projesi için kolları sıvadı. Lanthimos  yeni film projesi için de yazar ve senarist Tony McNamara ile tekrar bir araya geliyor. Tony McNamara ile Yorgos Lanthimos daha önce başrollerinde Olivia Colman, Emma Stone ve Rachel Weisz‘in yer aldığı 2018 yapımı The Favourite‘da da beraber çalışmışlardı. Senaryosunu McNamara‘nın kaleme aldığı filmin yönetmenliğini ise Lanthimos gerçekleştirmişti.

Tarihi bir kara komedi olan  The Favourite, Oscar‘a da aday gösterilmiş, Olivia Colman, The Favourite‘deki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülü‘nün sahibi olmuştu. The Favourite‘un yakaladığı başarıdan sonra Lanthimos ve McNamara başka bir film projesi için yeniden bir araya gelmeyi konuşmuştu. İkili bu kez bir roman uyarlaması ile sinema seyircisi ile buluşacak.

Lanthimos ve Tony McNamara, The Hawkline Monster romanını beyazperdeye uyarlayacaklar. 1974 yılında Richard Brautigan tarafından kaleme alınan roman gotik edebiyat türündeki eserlerin de bir parodisi niteliğinde. The Hawkline Monster 15 yaşındaki Magic Child adlı bir genç kızın, evinin bodrum katında bir buz mağarasının içinde yaşayan esrarengiz canavarı öldürmesi için iki silahşör tutuyor. Film, bu garip macerayı ve sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Senaryosunu McNamara‘nın, yönetmenliğini ise Lanthimos‘un gerçekleştireceği The Hawkline Monster’ın yapımcılığını ise New Regency üstleniyor. The Hawkline Monster‘ın çekimlerine ne zaman başlanacağı ya da filmin oyuncu kadrosu ile ilgili henüz fazla bir bilgi yok.

The two, who previously worked together to make the period drama 'The Favourite,' are tackling the adaptation for New Regency.

Lanthimos ve McNamara, Brautigan‘ın romanını ilk kez beyazperdeye uyarlayan isimler olmayacak. The Hawkline Monster‘ın ilk uyarlaması, roman piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra Hal Ashby tarafından gündeme gelmişti. Jack Nicholson, Jeff Bridges Beau Bridges, Dustin Hoffman, Harry Dean Stanton filmde yer alması düşünülen isimler olmuştu. Ama senaryodaki birtakım aksaklıklar ve yazarla yaşanan sorunlar neticesinde film yapım aşamasında kalmış ve proje 1988′ de Ashby‘nin ölümüyle de tamamen sona ermişti. Romanı sinemaya uyarlamak isteyen ikinci isim ise Tim Burton olmuştu. Clint Eastwood ve Nicholson‘un başrol oynaması planlanan proje bir kez daha rafa kaldırılmıştı.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.