Midnight Express, Mississipi Burning filmlerinin yönetmeni Alan Parker, dün (31 Temmuz) 76 yaşında hayata veda etti. Uzun zamandır hasta olan ünlü yönetmenin ölüm haberi, ailesi tarafından duyuruldu.

Alan Parker

Oscar Ödülleri, Cannes Film Festivali ve BAFTA gibi prestijli törenlerden pek çok ödülle dönen Britanyalı film yönetmeni Alan Parker; özellikle Midnight Express ve Mississipi Burning filmleriyle biliniyordu. En son filmografisine 2003 yılında The Life of David Gale (Ölümle Yaşam Arasında) filmini kazandıran Parker, cuma günü hayata gözlerini kapattı. BFI’ye göre uzun metrajlı filmleriyle kariyerine 19 BAFTA ödülü, 10 Altın Küre ve 10 Oscar sığdıran yönetmenin ölüm haberine ailesinin Britanya Film Enstitüsü aracılığıyla duyurmasıyla ulaşıldı. Ailesinin açıklamasına göre yönetmen, uzun süredir mücadele verdiği hastalıktan dolayı hayatını kaybetti.

Alan Parker‘ın ardından sinema dünyası da yasa boğuldu. Pek çok oyuncu ve yönetmen, Parker’ın ölümü ile ilgili üzüntüsünü basınla paylaştı. Oscar Akademisi (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi), Twitter hesabından yaptığı paylaşımla sanatçının ölümü üzerine şu notu düştü: “Fame’den Midnight Express’e iki kez Oscar adayı Alan Parker bir bukalemundu. Eserleri bizi eğlendirdi, birbirimize bağladı ve bize çok güçlü bir zaman ve yer hissi verdi. Olağanüstü bir yetenek, çok özlenecek.

Alan Parker’ın Ölümü Üzerine Sinema Dünyası Yasa Boğuldu

Fox59‘da yer alan habere göre; sektördeki isimlerden David Puttnam, Barbara Broccoli, Andrew Lloyd Webber gibi isimler de üzüntülerini dile getirdi. Film yapımcısı David Puttnam, açıklamasında “O benim en yakın ve en eski arkadaşımdı. Ben her zaman onun yeteneğine saygı duyuyordum. Benim hayatım ve onu seven, ona saygı duyan birçok insanın hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacak.” derken; James Bond filmlerinin yapımcısı Barbara Broccoli ise Parker’ın filmleri ile ilgili “Kişiliğinin öylesine değer verdiğimiz unsurlarını sergiledi; bütünlük, insanlık, mizah ve isyan ve kesinlikle eğlence.” şeklinde konuştu.

Parker’ın Evita filminde birlikte çalıştığı besteci Andrew Lloyd Webber ise “Arkadaşım ve Evita filmindeki takım arkadaşımdı ve ekrandaki müzikaliteyi gerçekten anlayan birkaç yönetmenden biriydi” diye konuştu.

Britanyalı film yönetmeni Edgar Wright ise Instagram hesabından “Bir İngiliz film yapımcısı olarak yaptığı inanılmaz vuruşlar bana çok büyük ilham verdi” notunu düştü. Komedyen Ben Stiller ise Twitter hesabından “Alan Parker’ın ölümüne çok üzüldüm. Gerçek film yapan ne büyük bir yönetmendi o! 70’lerin ve 80’lerin en iyilerinden olan filmlerini izleyin” notunu paylaştı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.