Yine Olsa Yine İzlerim: Sinemada Remake Filmler

Dünya sinema tarihi birbirinden eşsiz pek çok başarılı filmle doludur. Bu zengin mirasın içerisinde popülaritesi yıllar geçse de hiç azalmayan, usta yönetmenlerin pek çoğunun kariyerleri boyunca bir kereye mahsus da olsa deneyimledikleri ‘’remake filmler’’ konusunun altının kalın çizgilerle çizilmesi gerekir. Remake kelimesinin Türkçe’deki karşılığı ‘’yeniden çevrim’’dir. Yeniden çevrim ise kısaca bir sinema filmi ya da televizyon dizisinin daha önce gösterilmiş bir yapımdan uyarlanması ve genel olarak aynı konuyu işlemesi olarak özetlenebilir. 

Yeniden çevrilen filmlerdeki karakterler bazen birbirlerinin birebir izdüşümü olsa da; bir filmi bu kategoriye dahil edebilmek için referans aldığı yapımla aynı konuyu işlemesi kriteri yeterli olmaktadır. Sinemaseverler tarafından ilgiyle takip edilen remake filmler özelindeki en önemli tartışma konusu ise çekilen filmlerden hangisinin daha çok öne çıktığı ve başarılı olduğudur. Şüphesiz bu tartışma kesin bir yargıyla sonuçlanmamakta; bazı seyirciler esinlenilen ilk filmin daha başarılı olduğunu iddia ederken, bazı seyirciler temel alınan filmin yeniden çevriminin çok daha büyük yankı uyandırdığını öne sürerler. 

Dünya sinemasına baktığımızda Martin Scorsese, Tim Burton, Brian De Palma, William Friedkin, Peter Jackson, Christopher Nolan, Joel Schumacher, Michael Haneke ve Steven Soderbergh gibi tanınmış pek çok yönetmenin ses getirmiş remake yapımlara imza attığını görürüz. Bizler de Fil’m Hafızası Yazı İşleri ekibi olarak bu ayki özel dosyamızda ‘’Remake Filmler’’ temasıne yer vermek istedik, keyifli okumalar!

Elif Düşova

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.