Özel DosyaSinema Yazıları

Yine Olsa Yine İzlerim: Sinemada Remake Filmler

Sinema tarihinde öyle filmler yapılmıştır ki, kimleri akıllardan çıkmaz, sürekli zihin havuzunda dolaşır durur. Kimileri ise tekrar tekrar izlenme isteği uyandırır ve izleyenleri etkisinden çıkarmaz olur. Kimileri de öyle yüksek hasılatlar elde eder ki bazı yönetmenleri ve yapım şirketlerini yeniden çevrime sevk eder. Böylesi filmler sinemada remake yani yeniden çevrim olarak olarak anılagelir. Remake filmleri kısaca; temel hikâye korunmak şartıyla, oyuncular, çekim teknikleri, müzikler, ses ve ışık gibi filmi oluşturan temel unsurların yönetmen başta olmak üzere yapım ekibi tarafından yeniden çekilmesi/yorumlanması olarak tanımlayabiliriz.

Film Hafızası ekibi olarak bu ay Özel Dosya’da, sizleri remake’i yapılan birbirinden değerli filmlerle buluşturmak istedik. İstedik ki, bazı yönetmenlerin düşünce dünyasındakileri,  daha farklı bir şekilde hayata geçirmelerine tanıklık edelim. Bazı yönetmenlerin de milyonlarca veya milyarlarca dolar hasılat yapan filmlerin ekmeğini yeniden yeme girişimlerine daha yakından bakalım.

Farklı coğrafyalardan ve/veya ülkelerden on üç farklı film, on üç yazarın kaleminden sizleri selamlıyor ve size sadece okuması kalıyor. Keyifli okumalar.

Yorum yaz