22 – 26 Mayıs 2017 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız ve Davutpaşa Kampüs’lerinde YTÜ Sinema Kulübü tarafından organize edilen 10. Yıldız Kısa Film Festivali gerçekleşti. Yarışma, gösterim, atölye, söyleşi ve panelden oluşan festival, Beşiktaş Kampüsü’nde gerçekleşen gala gecesi ve ödül töreni ile son buldu.

Kısa filmin sinemaseverlerle buluşmasını sağlayarak genç sinemacıların gelişiminde basamak olmayı isteyen festival; Kısa filmin gelişmesine ve yaygınlaşmasına da katkıda bulunmayı hedefliyor.

Festivalin 10. yılı olması sebebiyle “Kısanın Yıldızları Film Seçkisi” yapıldı. Seçki önceki yıllarda festivale katılarak ödül kazanmış filmlerden oluştu. Ayrıca açık hava film gösterimi yapılarak sinemaseverlere nostaljik bir gece yaşatıldı. “Kısanın Yıldızları Film Seçkisi” gösteriminin ardından filmlerinin yönetmenleriyle panel gerçekleşti. Çektikleri kısa filmlerin ardından sektörde çeşitli pozisyonlarda çalışan sinemacılarla kısa film, kısa film festivallerinin dünü, bugünü ve yarını üzerine konuşuldu.

Festival kapsamında “Bir Alt Kültür İncelemesi: Anime” ve Tan Tolga Demirci tarafından “Sinemada Psikanaliz Atölyesi” gerçekleşti.

Cansu Aydemir ve Ömer Faruk Okuduci’nin sunumuyla gerçekleşen festivalin gala gecesi ve ödül töreninde ödüle layık görülen filmlere ödülleri takdim edildi.

İşte Kazananlar:

Deneysel Dalı Dereceleri:
Birincilik Ödülü: Kemik – Volkan Güney Eker
İkincilik Ödülü: Âmâ – Şerafettin Özkan
Üçüncülük Ödülü: C.O.D. – Onur Doğan

Kurmaca Dalı Dereceleri:
Birincilik Ödülü: Yumurta – Muaz Güneş, Emrah Doğru
İkincilik Ödülü: Kot Farkı – Ayris Alptekin
Üçüncülük Ödülü: Beyoğlu Sineması – Ömer Ferhat Özmen

Digital Film Academy Özel Ödülü: Beyoğlu Sineması – Ömer Ferhat Özmen

Seyirci Özel Ödülü: Mümkün Hayatların En Güzeli – Derin Biricik

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.