Yeni Wes Anderson Filmi ”The French Dispatch” Ertelendi!

Geçtiğimiz günlerde pek çok yapımın açıkladığı gibi Wes Anderson imzalı The French Dispatch de tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. Ertelenen yakın tarihli yapımların aksine The French Dispatch‘in 24 Temmuz 2020 tarihinde vizyona girmesi bekleniyordu, ancak salgının ilerleyen aylardaki etkileri de göz önüne alınarak filmin ABD’de 16 Ekim 2020 tarihine ertelendiği biliniyor. Filmin ayrıca yine Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanan ancak salgın sebebiyle ertelenen Cannes Film Festivali‘nde de prömiyerini yapması bekleniyordu.

Yönetmenliğini The Grand Budapest Hotel, Rushmore, Isle of DogsThe Royal Tenenbaums gibi yapımlarıyla tanınan Wes Anderson‘ın üstlendiği The French Dispatch‘in oyuncu kadrosunda Tilda Swinton, Benicio Del Toro, Bill Murray, Frances McDormand, Timothée Chalamet ve Saoirse Ronan gibi başarılı isimler yer alıyor. Anderson önceki yapımlarından  The Grand Budapest Hotel ile en İyi Görsel Efekt ve Isle of Dogs ile En İyi Animasyon Filmi de dahil olmak üzere beş filmi için yedi farklı Oscar Ödül’üne aday gösterilmişti. Ünlü yönetmenin ayrıca, Indiewire’a verdiği bir röportajda, François Truffaut imzalı ‘Les quatre cents coups‘ filmi için “Bu film, film yapmayı düşünmeye başlamamın sebeplerinden biridir” dediği de biliniyor. Buna ilaveten Wes Anderson, sinemaseverlerle buluştuğu 2018 yapımı Isle of Dogsdan bu yana merakla bekleniyordu. Yapımcılığını Searchlight Pictures‘ın üstlendiği The French Dispatch‘in görüntü yönetmenliğinde ise, Robert Yeomen yer alıyor.

Dram ve komedi unsurlarını bir arada bulunduran film, 20. yüzyıl kurgusal Fransız şehirlerinden birinde geçen bir Amerikan gazete bürosundaki bir grup gazeteciyi konu alıyor. Gazetede çalışan editörler, baş editörlerinin anısına yeniden yayınlanmak üzere yayınlarından üç hikaye seçerler. Bu vesileyle Anderson, ilk antoloji filminde yer alan üç haberi hayata geçiriyor. Filmde ayrıca animasyon ve siyah-beyaz film türünde sahneleri de yer alıyor.

Şu an için vizyon tarihlerinin ertelenmesi şeklinde sektördeki yerli ve yabancı pek çok yapımı etkileyen Covid-19’un ilerleyen günlerde sinema üzerinde nasıl etkilerinin olacağı ise henüz öngörülemiyor.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.