nymphomaniac

Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu tarafından Türkiye’de vizyona girmesi yasaklanan Nymphomaniac; 33. İstanbul Film Festivali’nde seyircisiyle buluşacak.

Geçtiğimiz ay gerçekleşen İf İstanbul’da gösterimi yapılan, Lars von Trier’in son filmi Nymphomaniac’ın ilk bölümünün 14 Mart’ta vizyona girmesi beklenirken, Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu’nun dün verdiği “Filmin ticari dolaşım ve gösterime sunulması Kurulumuzca oyçokluğu ile “uygun” bulunmamıştır.” kararı ile filmin Türkiye’de gösterime girmesi yasaklanmıştı.

Filmin gösterime girmesini yasaklayan Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu’nun gerekçeli kararı şu şekilde:

karar

Bugün öğleden sonra gelen bir haber ise filmi izlemek isteyenleri biraz da olsa umutlandırdı. Radikal gazetesi’nin haberine göre filmin Türkiye dağıtımcısı Umut Sanat’tan Yusuf Karabol filmi İstanbul Film Festivali’ne verdiklerini açıkladı. Karabol’un Radikal gazetesine yaptığı açıklama şu şekilde:

“Filmin +18 yaş sınırı alarak vizyona gireceğini düşünüyorduk. Çünkü daha önce ‘Mavi En Sıcak Renktir’ ve Kim Ki Duk’un yönettiği ‘Acı’ gibi tartışmalı filmler geçmişti kuruldan. Ne yazık ki net bir kriter yok bu konuda. Kuruldaki o andaki kişilere bağlı. A kişileri olunca geçiyor, B kişileri olunca geçmiyor. Kurul filmin blurlanmış halini izledi. Ona rağmen geçmedi. Biz Türkiye’de penetrasyon ve oral seks sahnelerinin sorun yaratacağını filmin yapımcılarına iletmiştik. Onlar da bu sahneleri blurlayıp bize göndermişti. Yasağın kalkması için mahkemeye mi başvururuz yoksa başka alternatifler mi gündeme gelir şimdilik bir şey diyemiyorum. Bundan sonra atacağımız adımları, filmi Türkiye’de birlikte dağıtacağımız Özen Film’le yapacağımız görüşmelerden sonra belirleyeceğiz. Ama filmi İstanbul Film Festivali’ne verdik, orada seyirciyle buluşacak.”

5-20 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek olan 33. İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek olan Nymphomaniac ve Nymphomaniac: Volume II ’yi izleme şansı yakalayan yazarlarımız Halil İbrahim Sağlam ve Çağın Şentürk’ün filmler için yazdıkları tanıtım yazılarına bu linklerden ulaşabilirsiniz.

Nymphomaniac tanıtımı için: http://bit.ly/1g8lhfT

Nymphomaniac: Volume II tanıtımı için: http://bit.ly/1iaPFNz

lars

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.