Akbank Sanat 11 – 25 Şubat tarihleri arasında, İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla Yakın Dönem Hollanda Sineması’ndan beş seçkin filmin gösterimini yapıyor. Ücretsiz olacak filmlerin gösterimi orijinal dilinde Hollandaca ve Türkçe altyazılı gösterilecek.

Yakın Dönem Hollanda Sineması seçkisinin programı şu şekilde:

The Marathon (Marathon) // 11.02.2017, 15:00

Yönetmen: Diederick Koopal

Oyuncular: Stefan de Walle, Martin van Waardenberg, Marcel Hensema, Frank Lammers

Yapım ve Format: Hollanda, 2012, Eyeworks Film & TV Drama, 120’, DVD

Dört yakın arkadaş olan Gerard, Leo, Kees ve Nico, Gerard’ın garajında birlikte çalışmaktadır. Fakat iş hayatları çok iyi gitmemektedir. Akıllarına parlak fikir gelir: Rotterdam Maratonu’nda koşabilmek için bir sponsor arayacaklardır. Böylelikle garajın iflas etmesini önleyebileceklerdir. Ama onları farklı pek çok risk beklemektedir.

Mister Twister – Class of Fun (Bay Twister – Eğlenceli Sınıf) // 14.02.2017, 19:00

Yönetmen: Barbara Bredero

Oyuncular: Willem Voogd , Sanne Wallis de Vries , Felix Osinga

Yapım ve Format: Hollanda, 2012, PV Pictures, 81’, DVD

Eğlenceli bir aile filmi olan Mister Twister – Class of Fun, genç, yatılı bir ilkokul öğretmeninin yaşadığı aksilikleri anlatıyor. Tobias için, çocukların “Yedek Sam” lakabını taktığı öğretmenin gelişi, bundan daha iyi bir zamanda olamazdı. Tobias akıllı, neşeli ve komik bir çocuk olsa da Miss Sanne bunu asla görememişti. O sadece problemleri görüyordu. Tobias’ın babası ölmüş, annesi de tüm gününü yatağında geçiriyor olabilirdi ama Tabias, okuldayken bunları düşünmek istemiyordu. “Yedek Sam” ile de zaten düşünmesi gerekmeyecekti.

Finn // 18.02.2017, 15:00

Yönetmen: Frans Weisz

Oyuncular: Jan Decleir, Daan Schuurmans, Hanna Verboom

Yapım ve Format: Hollanda, 2013, Flinck Film, 90’, DVD

Babasıyla birlikte kırsalda yaşayan Finn, henüz dokuz yaşındadır. Müzik yapmak istemekte ama babası, diğer çocuklar gibi futbol oynamasını istemektedir. Finn, terk edilmiş bir çiftliğin yakınında, çok güzel keman çalan yaşlı bir adamla tanışır ve müziğinden çok etkilenir. Babası futbol oynadığını düşünürken, Finn gizli bir şekilde çiftliğe gidip keman çalışmaya başlar. Finn, müziğin ne kadar büyüleyici olabileceğini anlayan tek kişi midir? Yoksa başka bir şey mi olmaktadır?

Soof // 21.02.2017, 19:00

Yönetmen: Antoinette Beumer

Oyuncular: Lies Visschedijk, Fedja van Huêt, Dan Karaty

Yapım ve Format: Hollanda, 2013, KeyFilm, 90’, DVD

40’lı yaşlarına yaklaş Soof, hayal ettiği her şeye sahiptir: Harika çocuklar, küçük bir toplu yemek hizmeti veren şirket ve ideal bir koca olan Kasper. Fakat bahçe evinin dönüşümü ona zarar vermeye başlar. Koreograf Jim’le tanışır ve aniden, Kasper’in gerçekten aşık olduğu çekici erkek olup olmadığını sorgulamaya başlar. Hayata tutunmaya çalıştıkça, git gide raydan çıkıyor gibidir.

Were The Days (Neydi O Günler) // 25.02.2017, 15:00

Yönetmen: Ineke Houtman

Oyuncular: Gerard Cox, Joke Bruijs, Sjoerd Pleijsier

Yapım ve Format: Hollanda, 2014, Infinity Film & TV Productions, 90’, DVD

1974 yılının yazı. Rotterdam. Hollanda, Dünya Kupası finalini kaybettikten sonra, Jaap Kooiman televizyonunu pencereden fırlatır ve kaynanasının köpeğinin ezilmesine yol açar. Bu noktada işler içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar. Jaap tutuklanır ve her şey o kadar kontrolden çıkar ki, mahkeme emriyle bir psikiyatri kliniğinde gözlem altına alınır. Karısı Nel ve en yakın arkadaşı Simon, Jaap’ı bu riskli durumdan kurtarabilecekler midir?

Tüm filmlerin Hollandaca orijinal dilinde ve Türkçe altyazılı gösterileceği programda gösterimler ücretsiz olacak. Salon kapasitesiyle sınırlı davetiyeler ise gösterimlerden bir saat önce Akbank Sanat Danışma masasından alınabilecek.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.