Haberler

‘’Yabancı Dilde En İyi Film’’ Kategorisinde Oscar Heyecanı Erken Başladı!

Akademi bu yılın Oscar ödülleri için birçok kategoride aday listelerini açıklarken, ‘’Yabancı Dilde En İyi Film’’ kategorisinde 9 film finalden önceki son elemeye kaldı.

Tüm dünyada büyük bir heyecanla beklenen Oscar gecesi yaklaşırken, her zaman büyük bir rekabete sahne olan ‘’Yabancı Dilde En İyi Film’’ kategorisinde finale kalmaya aday son 9 film belli oldu. 87 ülkenin başvuru yaptığı kategoride bu yıl dünya çapında birçok festivalde ödül almış filmler bulunuyordu. Oscar komitesi 87 film arasından finale kalmaya aday 9 filmi belirlerken, bu filmler arasında finale kalan adaylar Ocak ayında açıklanacak. ‘’Yabancı Dilde En İyi Film’’ Oscar’ının kime gideceği ise 24 Şubat’ta gerçekleşecek gecede belli olacak.

Seçilen aday filmler arasında en dikkat çekenleri hiç kuşkusuz Alfonso Cuaron’un yönettiği ‘’Roma’’ ve Pawel Pawlikowski’nin yönettiği ‘’Cold War’’. Cuaron’un ‘’Roma’’sı bir Netflix yapımı olması sebebiyle birçok festivalde tartışmalara sebep olurken, bu tartışmalar filmin birçok festivalde ödül almasına engel olamadı. Bu yıl Cannes Film Festivali’nden ‘’En İyi Yönetmen’’ ödülü ile dönen Pawel Pawlikowski, son olarak Avrupa Film Ödülleri’ne de damgasını vurdu. Başta ‘’En İyi Yönetmen’’ ve ‘’En iyi Film’’ kategorileri olmak üzere birçok dalda ödül alan film Oscar’ın da en büyük favorilerinden. Listenin sürpriz filmi ise Kolombiya yapımı “Birds of Passage” oldu. Daha önce de ‘’Embrace of the Serpent’’ filmi ile Oscar adaylığı bulunan yönetmen Ciro Guerra, ‘’Birds of Passage’’ ile bir kez daha şansını deneyecek.

Oscar ödüllerinde ‘’Yabancı Dilde En İyi Film’’ kategorisi için son dokuza kalan filmlerin listesi şu şekilde:

Kolombiya, Birds of Passage

Danimarka, The Guilty

Almanya, Never Look Away

Japonya, Shoplifters

Kazakistan, Ayka

Lübnan, Capernaum

Meksika, Roma

Polonya, Cold War

Güney Kore, Burning

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz