Sert iklim koşullarının etkisiyle bir nevi karanlık dehlizlere hapsolan, doğayla etkileşim hâlinde kalıp gelgitler yaşayan ve ruhları bu yönde şekillenen karakterleriyle meşhur İskandinav Sineması, henüz keşfetmemiş olanlar için engin bir deniz. Minimal, yalın, varoluşçu yaklaşımıyla birçok ülke sinemasından ayrılan ve Victor Sjöström, Mauritz Stiller, Ingmar Bergman, Carl Theodor Dreyer gibi öncü isimleriyle sağlam temeller üzerinde yükselen İskandinav Sineması; 1995 yılında Lars von Trier, Thomas Vinterberg, Søren Kragh-Jacobsen ve Kristian Levring tarafından yayınlanan “Vow of Chastity” manifestosunun da söylediği gibi doğal mekân, ses, kamera, ışık gibi unsurlara teslim olan bir özgünlük anıtı. Karanlık İskandinav edebiyatının izlerini de taşıyan ve bu etkiyle hüzün ile melankoliye, kişinin kendi nezdinde şekillendirdiği din olgusuna boğulan Nordik filmler, karamsarlığın içine yedirdiği el değmemiş doğa manzaralarıyla iç ferahlatan bir serinlik aynı zamanda.

Bu yolculuğa çıkarken yanınıza almanız gerekenleri listelemek üzere, “Winter Is Coming: İskandinav Sineması” adıyla oluşturduğumuz özel dosyamızda, en sevdiğimiz İskandinav filmlerini derlemeye çalıştık. Kültünden popülerine, en yalınından en baş kaldıranına, adına henüz âşina olmadığımız genç yeteneklerinden sanat sinemasının öncüsü temel taşlarına dek, bu özgün ve kapalı sinemanın peşine düştük. Ve bakın neler bulduk…

Keyifle okumanız dileğiyle.  (Dilan Salkaya)

3 Responses

 1. Avatar
  Serkan

  5 filmi izlemişim bu dosyadan. Hepsi çok güzeldi. Özellikle Joachim Trier in bütün filmleri çok güzel. Belki bir eksiklik olarak Lars von Trier yok dosyada.

  Cevapla
 2. Avatar
  Pegasus

  Rus sineması .iskandinav sineması değildir.neden ? Çünkü binaleyn rusya iskandinavyada değildir

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.