wildhorses-3

Assassination Tango’dan (2002) bu yana yönetmen olarak ortalıklarda görünmeyen Oscar ödüllü ünlü oyuncu Robert Duvall, senaryosunu yazmakla kalmayıp başrolünü de oynadığı Wild Horses (2015) ile karşımıza çıktı.

Filmin kendisinden önce Duvall için, büyük olmasa da biraz farklı olsun diye renkli kalemle bir parantez açmakta fayda var. Zira Duvall çoğunlukla bir koltuğunda birden çok karpuz taşımış olan bir oyuncu. Oyunculuktaki performansı ile birçok filmi ipten almış bir aktör olan Duvall, yapımcı olarak da bugüne kadar Crazy Heart (2009), Get Low (2009), Broken Trail (2006), A Shot at Glory (2000) gibi başarılı filmlere imza attı.

Senaryo yazarlığı konusunda da az sayıda ama iyi işler çıkarmış olan Duvall’in yönetmenlik denemeleri ise aktörlüğü kadar ses getirip başarıya ulaşmadı. Ünlü aktörün aynı zamanda başrolünü oynadığı The Apostle (1997) dışındaki 3 denemesi de gişede beklenen ilgiyi görmedi. Hatta yakın çevresi Duvall’in yönetmen olarak Assassination Tango’dan bu yana süren sessizliğini, filmin başarısızlığını kabul edemeyişi olarak yorumluyor.

wildhorses-afiş

İLGİNÇ BİR DENEYİM OLABİLİR (!)

100 dakikalık bir filmden sıkılmanın ne kadar zor olduğunu sinemaseverler bilirler. Eğer 100 dakika içinde bir filmden sıkılıyorsanız ve hayatının merkezine sinemayı koymuş biri değilseniz muhtemelen bunun sebebi sinemadan sonra sevgili adayınızla içmeye can attığınız filtre kahvedir. Kahveyi venti boy almak ve uzun uzun karşınızdaki gözleri süzerek yudumlamak heyecanı ile filmden sıkılabilirsiniz. Veya hayatınızın merkezinde sinema varsa bir filmden sıkılmak için oldukça fazla sebep yaratabilirsiniz kendinize. Bu başka bir yazının konusu. Ancak Duvall size ilginç bir fırsat ve deneyim sunuyor. Özetle, sinema hayatınızın merkezinde olmasa da bir filmden nasıl sıkılabileceğinizi test etmek isterseniz Wild Horses tam size göre! Çünkü Wild Horses’ta uzun bir filmden traşlanmış kült sahneler veya bir TV dizisinin çarpıcı sahnelerinin derlemesini izleyeceksiniz. Beni oldukça yoran “özet izleme” sizin için büyük bir zevk değilse Wild Horses’u sinemada izleyebilirsiniz.

DİKKAT: SAÇLAR DAĞILABİLİR

İki ayrı senaryodan bir senaryo çıkarmış gibi görünen Duvall bu örgüyü Wild Horses’ta zorla yapmışa benziyor. Filmin sonlarına doğru ise zorla yapılan örgü sonucu saç biraz dağılıyor. Eli silahlı üç oğlunu katı biçimde yetiştiren baba rolündeki Duvall’ın bir oğlunun eşcinsel olması ve aile içi dram, filmin iki ayrı konusu olarak göze çarpıyor. Bu dramın içinde yer alan kasabada daha önce kaybolmuş biri de hikâyenin polisiye yönünü oluşturuyor. Oğlu Ben’i bir gece ahırda arkadaşı Jimmy’le seks yaparken yakalayan baba onu çiftlikten atıyor. Ben, 15 yıl çiftliğe ayak basmıyor. Ancak Jimmy de o zamandan beri kayıp.

James-Franco-L-Darien-Willardson-in-WILD-HORSES

 PERFORMANSLARIN YARIŞTIĞI BİR FİLM

Bu filmde çok iyi bir ekiple çalıştığını söyleyen Duvall filmde kendi oyunculuğu altında ezilmeyen James Franco’ya ayrıca övgüler yağdırıyor. Robert Duvall, Franco için “Benden 5 gün istedi, ben ona 2 gün verdim ve ortaya mükemmel bir performans çıktı.” diyor.

Filmde Jimmy’nin kaybolması ile ilgili soruşturmayı yürüten Teksas polisi rolünde ise Robert Duvall’ın eşi, 43 yaşındaki Arjantinli oyuncu ve yönetmen Luciana Pedraza var. Duvall eşinin performansı için ise “Çok akıllı. Kendi koyduğu kuralları var ama iyi. Müthiş bir insan. Fikirleri ve araştırmalarıyla filme çok destek oldu.” diyor.

Lucky Number Slevin (2006) ile sinemaseverlerin gönlüne taht kuran Josh Hartnett de filmdeki yarışan performanslardan biri. Özverili ve disiplinli çalışmasını yerlere göklere sığdıramayan deneyimli aktör, Harnett için “Onunla çalışmak harikaydı.” diyor.

TAM BİR SALON FİLMİ!

Herhangi bir stüdyodan bağımsız çekilen film 23 günde tamamlanmış. Yönettiği her filminde filmin herşeyi olmayı seven Robert Duvall, Michael Shell’le birlikte Wild Horses’un senaryosunu da yazmış.

Henüz Türkiye’de vizyon tarihi belli olmayan Wild Horses Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz günlerde gösterime girdi.

Wild Horses’u izleme konusunda söylenecek özet cümle ise şu: Bir filmin senaryosundan, kurgusundan çok oyuncu performanslarına önem veriyorsanız ve bunların yanında vaktiniz de varsa Wild Horses sinemada izlenebilecek bir film. Ancak  bu zamanı yaratmakta zorlananlar için evin salonunun patlamış mısır eşliğinde daha iyi bir seçenek olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

İyi seyirler.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.