When Pigs Have Wings (2011)

When Pigs Have Wings (2011)Filistin-İsrail sorunu üzerine kurulu bir kara-komedi olan When Pigs Have Wings (2011),  haberlerde çatışma altında gördüğümüz Gazze’nin gündelik hayatına tanık olma imkânı sunuyor. Balıkçılıkla geçimini sağlayan Cafer (Sasson Gabai) ve diğer tüm balıkçılar, İsrail’in açık denizde balık avlamayı yasaklaması nedeniyle geçim sıkıntısı çekmektedirler. Denizden çıkardıkları ile hayatını devam ettirmeye çalışan Cafer’in ağına bir gün bir domuz takılır. Ortadoğu’nun ön yargıları ile Müslümanların sevmediği bir hayvan olan domuz, Museviler arasında da istenmeyen hayvandır. Filmin hikâyesinde de fakirliğin etkisi ile domuzu paraya çevirmeye çalışan Cafer’in günah korkusu ve çaresizlik arasında yaşadıkları anlatılır.

2012’de Fransa’nın Oscar ödülü César Ödülleri’nde ‘’En iyi ilk film’’ ödülü alan, başka bir dünyanın da mümkün olduğunu gösteren film, işleniş biçimi ile iki “taraf”ın da hoşgörü ile izleyebileceği incelikli bir film.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Sylvain Estibal
Oyuncular: Sasson Gabai, Baya Belal, Myriam Tekaïa

Yazar Hakkında

Öznur Turan

Nisan 1984’te İstanbul’da doğdu. Çoğu kimya mühendisi gibi işini yapmıyor. Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi yüksek lisansını bitirdikten sonra kısa bir süre ajansta çalıştı. Kurumsal İletişim Uzmanı olarak hayatına devam ediyor. Hata yapmaya inanır.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.