33. İstanbul Film Festivali kapsamında Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Andrzej Wajda’nın kariyerinin her döneminde çektiği usta işi filmlerden ayrı ayrı söz etmeye gerek yok. Ülkesi Polonya’nın uzak ve yakın tarihine filmlerinde sıklıkla yer veren Wajda’nın 87 yaşındayken çektiği Walesa. Czlowiek z nadziei’de sıradan bir tersane işçisiyken önderlik ettiği eylemlerle tanınıp, 1983’te Nobel Barış Ödülü kazandıktan sonra ülkesinde beş yıl boyunca cumhurbaşkanlığı yapmış Lech Walesa’nın hikâyesini anlatılıyor.

Walesa.ManofHope_3

Wajda’nın, birçok yönden Hollywoodvari özellikler taşıyan bu başarı ve kahramanlık öyküsünü, aynen böyle bir üslupla anlatması gerçekten şaşırtıcı. Sıradan bir işçi, önderlik ettiği eylemlerle başarılar kazanıyor, ünleniyor, bu sırada evliliğinde kimi iniş çıkışlar yaşanıyor ama sonunda tüm dünyanın ayakta alkışladığı bir kahramana dönüşüyor. Bu aşina olduğumuz öyküyü, aşina olduğumuz bir şekilde anlatırken, teknik olarak da kolaya kaçıyor Wajda. Çok sayıda kesmeyle yaratılan yüksek tempolu kurgusu ile modern ve hareketli müziklerin birleşmesiyle iyice dinamik bir hal alan filmde, büyük bir hayranı olmama rağmen Wajda’nın imzasını göremez oldum bir yerden sonra. Evet, Wajda hala iyi bir hikâye anlatıcı; Walesa da kötü bir film değil ama ustanın filmografisinde oturacağı yer uzun uzun tartışılabilir.

Yazar Hakkında

guvencatsuren

23 Nisan 1987’de İstanbul’da doğdu. Lise yıllarından itibaren sinema hayatındaki en büyük tutkusu oldu. “Sinema Filmlerinde Ürün Yerleştirme Uygulamaları” konulu yüksek lisans tezi üzerine çalışıyor. Sinema Dergisi’nin 32. İstanbul Film Festivali kapmasında düzenlediği eleştiri yarışmasında birinciliği kazandı. Doğu Avrupa Sinemasına özel bir ilgisi var.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.