Dünya çapında düzenlenen en önemli film festivallerinden olan 73. Venedik Uluslararası Film Festivali devam ederken, Yaşam Boyu Başarı için Altın Aslan Ödülü Fransız aktör Jean-Paul Belmondo’ya ve Polonyalı yönetmen Jerzy Skolimowski’ye verildi.

Venice-film-festival-1

Paolo Baratta‘nın başında olduğu Venedik Bienali Yönetmenler Kurulu tarafından verilen bu karar Venedik Film Festivali Yönetmeni Alberto Barbera tarafından önerildi.

Yönetmenler Kurulu bu yıldan itibaren iki Kariyer Başarısı için Altın Aslan Ödülü vermeyi kararlaştırdı. Ödülün ilki bir yönetmene ya da dünya çapında bir film yapımcısına diğeri ise dünya çapında işler yapmış bir aktör ve aktriste verilecek.

Fransa’nın ve uluslararası sinemanın bir ikonu olan Jean-Paul Belmondo, Nouvelle Vague‘un modernizm damgasını en iyi yorumlayan aktörlerden biridir. Festival Yönetmeni Alberto Barbera, Jean-Paul Belmonda için “Onun büyüleyici yüzü, dayanılmaz cazibesi ve olağanüstü çok yönlülüğüne teşekkürler. Dramalarda, macera filmlerinde, hatta komedilerde rol aldı; kendini adamış yönetmenler ve hayalperest sinemayla kendisini uluslararası alanda saygı duyulan bir star yaptı.” yorumlarında bulundu.

Alberto Barbera diğer Altın Aslan’ın sahibi Jerzy Skolimowski  hakkında “1960’ların Nouvelles Vagues’u boyunca modern sinemanın doğuşunun en iyi temsilci üslerinden biridir. O ve Roman Polanski, Polonya sinemasının yenilenmesine en çok katkıda bulunan film yapımcılarıdır.” dedi. Roman Polonski ise “Skolimowski jenerasyonunun çok üstünde biridir.” açıklamasını yaptı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.