Haberler

Venedik Film Festivali’ne Alfonso Cuaron imzası

Venedik Bienali’nin bir ayağı olarak hayata geçirilen ve bu sene 2-12 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 72.Venedik Film Festivali’nin jüri başkanı ilan edildi. Jüride yer alacak diğer isimler henüz açıklanmamışken, festivalin jüri başkanlığını Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron üstleneceği kaydedildi.

Dünyanın önde gelen film festivallerinden biri olan Venedik Film Festivali, her sene olduğu gibi bu sene de Lido adasında düzenleniyor. Meksikalı yönetmen Cuaron, 2013 yılında düzenlenen Venedik Film Festivali’nin açılış filmi olan Gravity ile En İyi Yönetmen ve En iyi Film Ödülü dahil 7 ödülle evine dönmüştü.

Yine 2001’de Y Tu Mama Tambien adlı yapımla Venedik Film Festivali’ne katılan yönetmenin bu filmi, En İyi Senaryo dalında Osella Ödülü’ne layık görülmüştü. Yönetmenin bir de Children of Men filmiyle 2006 yılında Venedik Film Festivali’nde En iyi Görüntü Yönetimi dalına Osella Ödülü bulunuyor.

Gülfem Kıroğlu
1992'nin Mayıs'ında dünyaya, 2009 Eylül'de İstanbul'a geldi. MSGSÜ Türk Dili ve Edebiyatı'ndan mezun oldu. Öğrenciliğe doyamadı ve aynı yıl Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı. Hayattaki uğraşı edebiyat, kültür-sanat ve sinema. Senaryo dersleri alıyor, bu filmleri nasıl çekiyorlar diye düşünüp duruyor. Sinemanın büyülü gerçekçiliğine inanıyor.

Yorum yaz