Venedik Film Festivali bu yıl 77. kez 2 – 12 Eylül tarihleri arasında fiziksel olarak gerçekleştirilecek. Pandemi sebebi ile oluşan iptallerden ve ertelemelerden sonra Venedik Film Festivali fiziksel olarak gerçekleştirilecek ilk büyük festival olacak.

Ann Hui and Tilda Swinton Golden Lions for Lifetime Achievement

Fiziksel ortamda gerçekleştirelecek festivalin 2020 film listesi de festival direktörü Alberto Barbera tarafından açıklandı. Geçtiğimiz yıllarda kadın yönetmenlerin az olması sebebi ile eleştiri alan Venedik Film Festivali‘nde bu yıl festivalin en prestijli ödülü olan Altın Ayı için yarışacak 18 filmin içersindeki filmlerden 8 tanesi kadın yönetmenlere ait. Geçiğimiz yıl kadın yönetmen sayısı festivalin %9’unu kapsarken bu yıl sayı %44’e yükseldi. Helen Mirreni, Shia LaBeouf ve Greta Thunberg’de 2020 Venedik Film Festivali‘nde yer alacak önemli isimler arasında yer alıyor. Chloe Zhao‘nun Nomadland filmi Altın Ayı için yarışacak sekiz kadın yönetmenin filminden biri oldu.  Festivalin favori filmler arasında gösterilen Nomadland‘in başrolünde filmin yapımcısı da olan Frances McDorman yer alıyor.

Venedik Film Festivali korona virüsü sebebiyle iptal olan tüm etkinliklerden sonra gerçekleştirilecek ilk önemli film festivali olacak. Ama ertelen ve çekimi durdurulan birçok film dolayısıyla bu yıl Venedik Film Festivali‘nde önceki yıllara kıyasla oldukça az sayıda film yer alacak. Buna bağlı olarak festivalde Amerikan yapımı filmlerin sayısı da sınırlı olacak. Bu yıl festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise iki ünlü isme verilecek. Hong Kong’lu oyuncu ve yönetmen Ann Hui ile İngiliz oyuncu Tilda Swinton ödülün sahibi olacaklar. Cate Blanchett ise bu yılki festivalin jüri başkanlığını gerçekleştirecek.

Venedik Film Festivali‘nin yarışma kategorisinde yer alan diğer filmler ise:

In Between Dying (Hilal Baydarov)
Le Sorelle Macaluso (Emma Dante)
The World to Come (Mona Fastvold)
Nuevo Orden (Michel Franco)
And Tomorrow the Entire World ( Julia von Heinz)
Amants (Lovers) ( Nicole Garcia)
Laila in Haifa ( Amos Gitai)
Dear Comrades (Andrei Konchalovsky)
Wife of a Spy ( Kiyoshi Kurosawa)
Sun Children (Majid Majidi)
Pieces of a Woman (Kornél Mundruczó)
Miss Marx (Susanna Nicchiarelli)
Padre Nostro (Claudio Noce)
Notturno (Gianfranco Rosi)
Never Gonna Snow Again (Małgorzata Szumowska, Michał Englert)
The Disciple (Chaitanya Tamhane)
Quo Vadis, Aida? (Jasmila Žbanić)
Nomadland (Chloé Zhao)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.