Venedik Film Festivali Eylül Ayında Gerçekleşecek

 Bu yıl 77.si düzenlenecek olan Venedik Film Festivali, pandemiye rağmen 2-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Venice Film Festival 2020 Has No Plan to Partner With Cannes

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz haftalarda birçok uluslararası film festival ya ertelenmiş ya da festivali online olarak gerçekleşme kararlarını duyurmuştu. Covid19’un etkilerinin oldukça şiddetli yaşandığı İtalya’da ise Venedik Film Festivali‘nin akıbeti oldukça merak ediliyordu. Online bir film festivaline başından beri sıcak bakmayan Venedik Film Festivali nihai olarak festival hakkındaki kararını pazartesi günü açıkladı. 77. Venedik Film Festivali‘nin eylül ayında gerçekleşeceği duyuruldu. Venedik Film Festivali‘ni de bünyesinde barındıran Venedik Biennale‘nin başkanı Roberto Cicutto İtalyan haber ajansı ANSA ile yaptığı röportajda festivalin belirlenen tarihlerde gerçekleşeceğini beyan etti. Venedik Biennale‘nin başkanı Roberto Cicutto 77. Venedik Film Festivali‘nin 2-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşeceğinin teyidini kesin olarak verdi. Henüz kesin bir karara varamayan Cannes Film Festivali hakkındaki endişelerini de dile getiren Robert Ciutto, Cannes Film Festivali‘nin bu belirsizliği sebebiyle ortaklaşa bir film festival yürütmeyeceklerini açıkladı.

Venedik Film Festivali‘nin aksine haziran ayında gerçekleşmesi planlanan Biennale bünyesindeki tiyatro ve dans festivalleri ise bir süreliğine ertelendi.

Robert Ciutto, Venedik Film Festivali için İtalyan hükümetinin bir imtiyaz tanıyacağından emin olduğunu da dile getirdi. Ciutto, özel bir izin ve sıkı denetlemelerle Venedik Film Festivali için sadece festival filmlerini göstermeye yönelik altı ya da yedi sinema salonu açılabileceğini de dile getirdi. Robert Ciutto festival için özel olarak açılacak ve sıkı kontrol edilecek birkaç salonun binlerce sinema salonu gibi bir etkisi olmayacağının da altını çizdi.

Geçtiğimiz ocak ayında 77. Venedik Film Festivali‘ne ödüllü oyuncu Cate Blanchett’in başkanlık edeceği açıklanmıştı. İlk kez 1932 yılında gerçekleştirilen Venedik Film Festivali en eski film festivali olarak kabul ediliyor.

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.