Koronavirüs nedeniyle birçok festival ertelenip dijital platformda festivale devam kararı alsa da, Venedik Film Festivali böyle bir karara yanaşmadıklarını açıkladı.

Bu yıl 2-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan Venedik Film Festivali‘nin hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz günlerde Tribeca ve Toronto gibi büyük film festivalleri, dijital platformda seyirciyle buluşabileceklerini duyurdu. Hatta tamamen online olarak gerçekleştirilen My Darling Quarantine Online Film Festival‘i de hayata geçirildi. Diğer festivallerden de online platformlara geçmesi beklenirken, Venedik yönetimi festivali online olarak devam ettirmeye pek yanaşmadıklarını ancak tamamen de bu duruma karşı çıkmadıklarını da duyurdu. Festival sözcüsünün Variety’e yaptığı açıklamada, festivalin bazı bölümlerinde teknolojiden faydalanacaklarını ancak bunun nasıl olacağı ve ne gibi bir yol izleneceğini söylemenin henüz erken olduğunu belirtti.

Alberto Barbera

Venedik’in sanat yönetmeni Alberto Barbera‘ya  Toronto Film Festivali‘nin online olarak devam etme kararı hatırlatılınca Barbera, şu an dijital seçeneklere pek sıcak bakmadığını, Toronto‘nun Cannes ya da Venedik ile karşılaştırılamayacak kadar farklı bir festival türü olduğunu ifade etti. Şu sıralar ekibiyle birlikte geçmiş yıllarda olduğu gibi geleneklere bağlı bir şekilde festival için çalıştıklarını da ekledi. Aynı zamanda organizatörlerin, festivalde yapılması planlanan Orta Doğu ve Afrika destekli Venedik’teki Final Cut ortak yapım atölye projesi için duyuru yapması da festivalin eylül ayında eskisi gibi devam edeceğinin bir göstergesi.

Yapılan bu açıklamalar doğrultusunda dünyanın en eski film festivali olarak kabul edilen Venedik Film Festivali‘nin bu yıl 77. kez seyirciyle buluşacak görülüyor. Ocak ayında Cate Blanchett‘in festivale başkanlık edeceği duyurulmuş ve şubatta da başvurular açılmıştı. Festivalin dijitale karşı durup devam etme kararı, diğer büyük ve önemli festivallere nasıl öncelik edeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.